Češi utrácejí jak o život. Klesá ale poptávka po automobilech

 Zprávy 
05. července 2018 04:17 / Jitka Jahodová
  0   0
Češi stále solidně utrácí, jejich spotřeba táhne ekonomiku, klesá ale poptávka po automobilech Shutterstock
Květnový růst maloobchodních tržeb o pět procent meziročně potvrzuje, že spotřeba domácností je a bude i letos hlavním tahounem české ekonomiky. Spotřebě pochopitelně nahrává zejména to, že svižně roste kupní síla Čechů – nejrychleji za posledních patnáct let.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Navíc zatím Češi nepociťují obavy z nějaké zásadní změny dosavadního příznivého trendu ve vývoji celé ekonomiky, o čemž svědčí jejich letošní historicky rekordní spotřebitelský optimismus.

Dynamika tržeb v oblasti nepotravinářského zboží přispěla ke květnovému růstu maloobchodních tržeb výrazněji než dynamika v oblasti potravinářského zboží. To rovněž svědčí o dobrém spotřebitelském sentimentu Čechů, neboť ti zjevně neváhají utrácet za zboží, které nutně nepotřebují.

Ze struktury spotřeby je však patrné, že dochází k určitému ochlazování poptávky v automobilovém segmentu, což je z hlediska české ekonomiky, na automobilové produkci silně závislé, varovné. Česká ekonomika jako celek kulminuje, ale v letošním roce ještě spotřebitelské výdaje silné zůstanou. Za celý rok vykážou růst o 7,1 procenta.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kde a s kým zažívá Aňa Geislerová intenzivní štěstí?

Styl

Princezna, která se styděla. Co pro ni bylo vrcholem erotiky v pohádce Byl jednou jeden král?

Dům a zahrada

Jak správně pečovat o vánoční kaktus, aby krásně kvetl

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu