Ministr spravedlnosti nevidí problém v tom, že vládu vede stíhaný premiér

 Zprávy 
11. července 2018 04:50 / Jitka Jahodová
  0   0
Nový ministr spravedlnosti Jan Kněžínek Česká televize
Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval nového ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO), dosavadního místopředsedu legislativní rady vlády, poté, co dosavadní ministryně Taťána Malá v pondělí oznámila, že rezignuje.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Malá svůj odchod zdůvodnila tím, že nechce poškozovat hnutí ANO ani novou vládu. Malá čelí podezření, že opsala část svých diplomových prací, na což upozornil investigativní tým Radiožurnálu.

Původně chtěl premiér a šéf ANO Andrej Babiš dočasně převzít úřad sám, kvůli kritice ze strany opozice se ale rozhodl pro Kněžínka. Prezident Zeman v úterý její rezignaci přijal a na návrh premiéra Babiše jmenoval jejího nástupce. Nový ministr spravedlnosti Jan Kněžínek po jmenování řekl na Pražském hradě novinářům, že k funkci přistupuje s velkou pokorou.

„Ve státní správě se pohybuji již řadu let, byl jsem náměstkem ministra Pelikána i ministryně Malé. Tím jsem měl rozhodování jednodušší,“ popsal nový ministr spravedlnosti okolnosti svého jmenování.

Kněžínek dále uvedl, že se chce své práci věnovat naplno, bez ohledu na to, jak dlouhé jeho působení na ministerstvu bude. Ohledně trestně stíhaného premiéra vlády uvedl, že spoléhá na orgány činné v trestním řízení a nezávislé soudy.

Devětatřicetiletý Jan Kněžínek je místopředsedou legislativní rady vlády. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, kde v oboru ústavní právo získal titul Ph.D. Na Úřadu vlády působí od roku 2007, kam přišel z ministerstva dopravy.

Vláda tehdejšího šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky ho před třemi lety jmenovala takzvaným prošetřovatelem při Úřadu vlády. Měl tak vyšetřovat protiprávní jednání členů vlády nebo dalších vysoce postavených činitelů.

Řešil například případ náměstka ministra financí Tomáše Vyhnánka, který v lednu 2016 nařídil úřednici z ministerstva, aby v Bruselu zjišťovala informace od Evropského úřadu proti podvodům k vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo týkající se skupiny Agrofert tehdejšího ministra financí a současného premiéra Babiše.

Kněžínek rozhodl, že Vyhnánek ani Babiš zákon neporušili. Ministerstvo financí později podle Neovlivní.cz zahájilo kárné řízení se zmíněnou úřednicí i Vyhnánkem, ale také se dvěma dalšími úředníky.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Marta Kubišová znovu ve studiu nazpívala svůj největší hit!

Styl

V 50. letech připravil stát Čechoslováky o úspory. Tam, kde se vzbouřili, tvrdě zasáhl

Dům a zahrada

Máte doma v garáži akumulátorovou čtyřkolku či skútr? Dejte si pozor na baterii

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu