Kam se zachráněnými 450 migranty? Babiš i Hamáček mají jasno

 Zprávy 
16. července 2018 04:13 / Jitka Jahodová
  0   0
Babiš trvá na tom, že přijímání migrantů se má řídit principem dobrovolnosti Shutterstock
Česká republika nebude přijímat žádné migranty, uvedl premiér Andrej Babiš. Trvá na tom, že přijímání migrantů se má řídit principem dobrovolnosti. O pomoc při rozdělení 450 lidí, kteří uvázli na moři, požádal státy EU italský premiér Giuseppe Conte. Padesát lidí přislíbily přijmout Malta, Francie a Německo.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

„Naše země žádné migranty přijímat nebude. Na Evropské radě jsme pro relokaci prosadili princip dobrovolnosti a toho se budeme držet,“ uvedl Babiš pro ČTK. „Přijímat lidi není žádné řešení, naopak to ještě zvětšuje problém, který v Evropě máme,“ dodal předseda vlády.

Andrej Babiš na svém twitterovém účtu taky uvedl, že ČR má pomáhat migrantům v zemích, odkud přicházejí, „mimo hranice Evropy, aby se na cestu vůbec nevydávali. Přijímat lidi není žádné řešení, naopak to ještě zvětšuje problém, který v Evropě máme.“ 

Podle Babiše je jediným řešením migrační krize australský model, což znamená zabránit vylodění migrantů v Evropě a vracet lodě, odkud vypluly. „Musíme vyslat jasný signál, že nelegální migrace skončila a že Evropská unie je připravena nelegální migranty okamžitě vracet,“ píše Babiš na Twitteru. 

Babišova slova potvrdil i ministr vnitra a pověřený ministr zahraničních věcí Jan Hamáček. Podle něj vláda nevyhoví žádosti Itálie o přijetí uprchlíků z rybářské lodě. Česko chce pomoci jinak, nabízí experty a policisty, uvedl.

Přibližně 450 lidí bylo na palubě rybářské lodi, odkud je převzala plavidla unijní agentury Frontex a italské finanční stráže. Premiér Conte se pak obrátil na EU, aby situaci pomohla řešit.

Babiš uvedl, že kopii dopisu, který Conte adresoval předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi a Evropské komise Jeanu-Claudeovi Junckerovi, dostali představitelé všech členských států. Na Conteho žádost již reagovaly Malta, Francie a Německo, které přislíbily, že přijmou po 50 lidech. S tímto postupem Babiš nesouhlasí, podle něj je „cestou do pekel“.

Česká republika se k řešení migrace jinou cestou než rozdělováním lidí mezi jednotlivé země EU kloní dlouhodobě. Společně s dalšími středoevropskými zeměmi prosazuje důslednou ochranu hranic Evropy a také pomoc ve zdrojových zemích migrace. 

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Marta Kubišová znovu ve studiu nazpívala svůj největší hit!

Styl

Trápí vás kašel, rýma nebo horečka? Zkuste rady našich babiček

Dům a zahrada

Kočka a kočičí kokain? Neděste se a klidně jí ho dopřejte, odvykačku potřebovat nebude

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu