Spisovatel kritizuje postoj prezidenta Zemana k Rusku

 Zprávy 
18. července 2018 04:50 / Jitka Jahodová
  0   0
Podle spisovatele Jamese Kirchicka jsou Zemanovy postoje ostudné Česká televize
Americký spisovatel James Kirchick kritizuje vstřícný postoj prezidenta Miloše Zemana k Rusku. Podle spisovatele jsou Zemanovy postoje, stejně jako v případě jeho předchůdce Václava Klause, ostudné.
Nejnovější

Parlamentní boj o uzákonění manželství homosexuálů vyvolává bouřlivé emoce

„V zemi, která zažila ruskou okupaci, bych čekal větší pochopení pro situaci na Ukrajině. V tomhle ohledu se dost zapomíná na odkaz prezidenta Václava Havla," řekl v rozhovoru s ČTK Kirchick.

Autor knihy Konec Evropy, kterou představí 18. července v rámci festivalu Colours of Ostrava, dodal, že je zmatený z politické situace v Česku, kde dřív pracoval jako novinář. Jeho kritice se nevyhnul premiér Andrej Babiš, prezident Zeman, předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura ani čeští komunisté. "Šokuje mě eurofobie, která tady panuje. Jste malá země obklopená velkými sousedy a představa, že můžete fungovat bez Evropské unie, je prostě směšná. Vždyť jste nejlepší roky zažili v rámci unie," uvedl.

Kirchick v knize Konec Evropy s podtitulem Diktátoři, demagogové a doba temna před námi píše, že z hlediska bezpečnosti má Evropa dva hlavní problémy: Rusko a migraci. Vyjadřuje myšlenku, že pro liberální demokracii není naprostá nezbytnost mít liberální migrační politiku.

Kirchick například Viktora Orbána nekritizuje kvůli jeho postoji k migraci, ale spíše kvůli jeho útokům na soudnictví či svobodná média. „Pokud se středové strany nevzpamatují a nezačnou se otázce migrace věnovat, hrozí, že se na tom vyprofilují jenom extremistické strany," uvedl. „Na druhou stranu je nepřijatelné říct, že nepřijmete jediného uprchlíka, to není evropský ani rozumný postoj. Myslím, že Česko si může dovolit přijmout několik tisíc uprchlíků a neskončí jako Francie," dodal.

Pondělní setkání prezidentů Vladimira Putina a Donalda Trumpa Kirchicka neuspokojilo. Trumpa odsoudil za to, že veřejně pochybuje o amerických bezpečnostních službách, zatímco vyjadřuje důvěru ve Vladimira Putina. „A ze zhoršení rusko-amerických vztahů obviňuje na cizí půdě Spojené státy a napadá naše spojence v NATO. To je na amerického prezidenta naprosto bezprecedentní chování," uvedl. Na druhou stranu ocenil, že Trumpova administrativa na Rusko uvalila ty nejsilnější sankce a dodává zbraně Ukrajině, což se za Baracka Obamy nedělo.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nikol Švantnerová se představila jako módní návrhářka

Styl

Silonky jako módní doplněk: Jaké vybrat a s čím je kombinovat?

Dům a zahrada

Věci, které byste měli vědět o houbičce na nádobí

Zavřít reklamu