خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Hypotéky jdou na dračku. Důvodů je hned několik

 Zprávy 
19. července 2018 04:06 / Jitka Jahodová
  0   0
ČNB chtěla zchladit přehřívající se trh s nemovitostmi, ale zatím dosáhla pravého opaku Wikipedie
Od října bude výrazně těžší dosáhnout na hypotéku než dnes. Mnozí Češi se toho obávají a ženou se do bank ještě před říjnovým zpřísněním podmínek pro hypotéky, které plyne z červnového doporučení České národní banky.
Nejnovější

Banky v září měly hypoteční žně. Na dlouho poslední

Zájem Čechů o nové hypotéky byl tak v červnu v letošním roce rekordní. Za jediný měsíc totiž byly sjednány hypotéky v objemu takřka 19,4 miliardy korun. Pro hypotéku si do banky přišlo o zhruba 1200 žadatelů více než v květnu. Česká národní banka, která svým doporučením zamýšlela zájem Čechů o hypotéky snížit, a zchladit tak přehřívající se trh s nemovitostmi, tedy zatím dosáhla pravého opaku. Poměrně silnou poptávku Čechů po hypotékách lze navíc očekávat i během prázdnin.

Jednotlivé banky, které hypotéky poskytují, vycítily příležitost zvýšit během předpokládaného „hektického hypotečního léta“ svůj podíl na trhu. Jsou opatrné s dalším zdražováním hypoték navzdory tomu, že jim Česká národní banka koncem června opět zdražila peníze.

Některé z bank, například Česká spořitelna nebo Equa Bank, pak své hypotéky dokonce zlevňují. Také zavádějí hypotéky s delší fixací, například Česká spořitelna s dvacetiletou. I to je způsob, jak banky umožňují svým klientům čelit nejistotě s možným dalším utahováním podmínek pro hypotéky ze strany České národní banky. Hypotéky s dlouhými fixacemi jsou poslední dobou mezi Čechy oblíbené, jdou „na dračku“.

Průměrná sazba hypoték – Fincentrum Hypoindex – v červnu klesla na 2,49 z květnové úrovně 2,51, a byla dokonce nižší než dubnová průměrná sazba. Zájemci o hypotéky by si však měli pospíšit. Zlevnění hypoték je jen dočasné. Bankám samotným totiž zdražují peníze. Česká národní banka bojuje proti slabé koruně a po červnovém zvýšení sazeb nelze vyloučit, že přikročí k dalšímu navýšení své základní úrokové sazby už začátkem srpna. Nejpozději se pak k němu uchýlí koncem září. Toto další zdražení peněz budou banky muset nakonec chtě nechtě promítnout do úročení poskytovaných hypoték.

Stále proto nelze vyloučit, že průměrná sazba hypoték v ČR se do konce letošního roku dostane do blízkosti tří procent. Připočtěme zmíněné říjnové zpřísnění podmínek, kdy banky budou muset posuzovat také zadluženost a příjem žadatele. Vyjde nám, že éře poměrně dostupných hypoték v ČR opravdu tak jako tak odtikávají poslední minuty.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Seriálová hvězda Aneta Krejčíková předvedla, jak kojí svého měsíčního syna Bena

Styl

Znáte bromelin? Překvapí vás, kde jej najdete a co umí

Dům a zahrada

Vypadá to u vás doma stále jako po výbuchu? Paní na úklid to vyřeší, ale na tohle si dejte pozor

Zavřít reklamu