Přidávat se nebude. Státní zaměstnanci nemůžou počítat s dalším plošným navýšením platů

 Zprávy 
22. července 2018 04:20 / Jitka Jahodová
  0   0
Ministryně financí je přesvědčena, že návrh odborů na růst platů ve veřejné správě o deset procent není adekvátní Česká televize
Premiér a šéf ANO Andrej Babiš s ministryní financí Alenou Schillerovou za ANO v sobotu obhajovali u prezidenta Miloše Zemana v Lánech padesátimiliardový schodek státního rozpočtu na příští rok.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Prezident již dříve výši schodku kritizoval. Shodli se na tom, že platy státních zaměstnanců se v příštím roce plošně navyšovat nebudou. Vláda chce přidat jen zaměstnancům s nejnižšími platy. Prezident Miloš Zeman se s premiérem Andrejem Babišem a ministryní financí Alenou Schillerovou shodl na tom, že návrh odborů na růst platů ve veřejné správě o deset procent není adekvátní.

„Odbory požadují navýšení o 10 procent, což by bylo dalších pět miliard korun navíc a shodli jsme se, že debatu sice musíme vést, ale takové navyšování platů není adekvátní," uvedla Schillerová.

Vláda a odbory se nedohodly na růstu platů ve veřejném sektoru již na počátku července. Dále ale budou jednat o několika variantách přidání, které má propočítat ministerstvo práce. Dohoda o tom, o kolik a od kdy si zaměstnanci státu a veřejných služeb polepší, by mohla padnout do poloviny srpna. „Chceme navyšovat především těm, kteří mají nejméně, například v kultuře, a nechceme plošné navyšování," zopakoval v sobotu Babiš.

Prezident se podle Schillerové zajímal především o to, z čeho ministerstvo financí vycházelo při sestavování návrhu rozpočtu. „Shodli jsme se na tom, že veřejné finance i údaje o ekonomice jsou velmi dobré," řekla.

Uvedla zároveň, že se Zemanem nehovořili o jeho výhradách k navrhovanému schodku 50 miliard korun. Prezident v nedávném projevu ve sněmovně řekl, že je pro deficit v době krize, ale ne v době růstu ekonomiky. Vládě poté doporučil hledat zdroje v úsporách a v boji proti plýtvání.

Státní kasa po roce 2018 by ale mohla podle premiéra Andreje Babiše skončit i v plusu. Záležet prý bude hlavně na čerpání evropských dotací. „Jsem přesvědčen, že rozpočet dopadne lépe, ale záleží to na tom, jak budeme inkasovat peníze z Evropy,“ prohlásil Babiš.

Zároveň se Schillerovou zopakovali, že důraz je v návrhu rozpočtu kladen na školství, důchody, investice a dopravní infrastrukturu. Začátkem srpna by přitom měly podle ministryně začít pravidelné debaty ministerstva financí s jednotlivými ministry o rozpočtu jednotlivých resortů.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Marta Kubišová znovu ve studiu nazpívala svůj největší hit!

Styl

Trápí vás kašel, rýma nebo horečka? Zkuste rady našich babiček

Dům a zahrada

Kočka a kočičí kokain? Neděste se a klidně jí ho dopřejte, odvykačku potřebovat nebude

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu