خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Přidávat se nebude. Státní zaměstnanci nemůžou počítat s dalším plošným navýšením platů

 Zprávy 
22. července 2018 04:20 / Jitka Jahodová
  0   0
Ministryně financí je přesvědčena, že návrh odborů na růst platů ve veřejné správě o deset procent není adekvátní Česká televize
Premiér a šéf ANO Andrej Babiš s ministryní financí Alenou Schillerovou za ANO v sobotu obhajovali u prezidenta Miloše Zemana v Lánech padesátimiliardový schodek státního rozpočtu na příští rok.
Nejnovější

Banky v září měly hypoteční žně. Na dlouho poslední

Prezident již dříve výši schodku kritizoval. Shodli se na tom, že platy státních zaměstnanců se v příštím roce plošně navyšovat nebudou. Vláda chce přidat jen zaměstnancům s nejnižšími platy. Prezident Miloš Zeman se s premiérem Andrejem Babišem a ministryní financí Alenou Schillerovou shodl na tom, že návrh odborů na růst platů ve veřejné správě o deset procent není adekvátní.

„Odbory požadují navýšení o 10 procent, což by bylo dalších pět miliard korun navíc a shodli jsme se, že debatu sice musíme vést, ale takové navyšování platů není adekvátní," uvedla Schillerová.

Vláda a odbory se nedohodly na růstu platů ve veřejném sektoru již na počátku července. Dále ale budou jednat o několika variantách přidání, které má propočítat ministerstvo práce. Dohoda o tom, o kolik a od kdy si zaměstnanci státu a veřejných služeb polepší, by mohla padnout do poloviny srpna. „Chceme navyšovat především těm, kteří mají nejméně, například v kultuře, a nechceme plošné navyšování," zopakoval v sobotu Babiš.

Prezident se podle Schillerové zajímal především o to, z čeho ministerstvo financí vycházelo při sestavování návrhu rozpočtu. „Shodli jsme se na tom, že veřejné finance i údaje o ekonomice jsou velmi dobré," řekla.

Uvedla zároveň, že se Zemanem nehovořili o jeho výhradách k navrhovanému schodku 50 miliard korun. Prezident v nedávném projevu ve sněmovně řekl, že je pro deficit v době krize, ale ne v době růstu ekonomiky. Vládě poté doporučil hledat zdroje v úsporách a v boji proti plýtvání.

Státní kasa po roce 2018 by ale mohla podle premiéra Andreje Babiše skončit i v plusu. Záležet prý bude hlavně na čerpání evropských dotací. „Jsem přesvědčen, že rozpočet dopadne lépe, ale záleží to na tom, jak budeme inkasovat peníze z Evropy,“ prohlásil Babiš.

Zároveň se Schillerovou zopakovali, že důraz je v návrhu rozpočtu kladen na školství, důchody, investice a dopravní infrastrukturu. Začátkem srpna by přitom měly podle ministryně začít pravidelné debaty ministerstva financí s jednotlivými ministry o rozpočtu jednotlivých resortů.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Seriálová hvězda Aneta Krejčíková předvedla, jak kojí svého měsíčního syna Bena

Styl

Znáte bromelin? Překvapí vás, kde jej najdete a co umí

Dům a zahrada

Vypadá to u vás doma stále jako po výbuchu? Paní na úklid to vyřeší, ale na tohle si dejte pozor

Zavřít reklamu