Žebříček nejlepších zemí k životu na světě. Jak se umístila Česká republika?

 Zprávy 
23. července 2018 04:14 / Jitka Jahodová
  0   0
Česko v žebříčku předstihlo Polsko i Slovensko Shutterstock
Kde na světě se žije nejlépe? V severských zemích, alespoň to ukazuje žebříček firmy Boston Consulting Group. Její analýza se zabývala kvalitou života ve 152 státech světa. Česku patří 24. místo, o několik příček tak předstihlo jak Polsko, tak Slovensko.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Norsko letos opět zvítězilo, žebříčku vládne už od roku 2009. Druhá příčka patří Švýcarsku, třetí pak skončil Island. Tady si státy oproti loňskému roku prohodily pozice. V první patnáctce se pak objevily jen tři státy mimo Evropu, kromě Austrálie a Nového Zélandu to byl i Singapur.  

Velmi dobře jsou na tom podle indexu SEDA s kvalitou života také obyvatelé západní Evropy, Severní Ameriky, Japonska a právě Austrálie nebo Nového Zélandu.

Na opačném konci žebříčku je pak především Afrika, kde u několika států dokonce data chybí. Dobře na tom nejsou ani lidé například v Mexiku, Střední Americe nebo na severu Jižní Ameriky a Blízkém východě nebo Indonésii.

Poslední místo patří Středoafrické republice. Předposlední je Čad a o příčku lépe je na tom Jemen. Právě Středoafrická republika a Čad jsou už osm let v žebříčku na posledních místech.

Česká republika se v žebříčku umístila na 24. místě. Skončila tak za Rakouskem, které bylo deváté, i za dvanáctým Německem. Předstihnout se ale naopak podařilo 32. Polsko a také Slovensko, které končilo ještě o příčku za ním.

Česku se dařilo především v oblasti rovnosti, například co se týká příjmů nebo přístupu ke vzdělání, ekonomické stability a kvality zdravotnictví. Na druhou stranu hůře na tom je co do výše příjmů a kvality životního prostředí.

Za posledních deset let si nejvíce pohoršil Jemen, který klesl z 131. na 150. místo. Naopak nejvíce si polepšila Sierra Leone, která poskočila ze 148. místa na 127. příčku.

Index SEDA (Sustainable Economic Development Assessment) Index SEDA je jedním z pokusů, jak vyjádřit kvalitu života v jednotlivých zemích.

Analýza firmy Boston Consulting Group hodnotila deset kategorií: situaci na trhu práce, ekonomický růst podle hrubého domácího produktu, stabilitu ekonomiky, kvalitu zdravotnictví a infrastruktury, veřejné správy, vzdělávání, životního prostředí a příjmové rozdíly nebo stav takzvané občanské společnosti.

Komentáře
Reklama
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kde a s kým zažívá Aňa Geislerová intenzivní štěstí?

Styl

Péče o zimní šatník: Jak správně na péřovky a jak na kašmír?

Dům a zahrada

Chytré designové nápady do jídelny, které dodají punc originality

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu