خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Žebříček nejlepších zemí k životu na světě. Jak se umístila Česká republika?

 Zprávy 
23. července 2018 04:14 / Jitka Jahodová
  0   0
Česko v žebříčku předstihlo Polsko i Slovensko Shutterstock
Kde na světě se žije nejlépe? V severských zemích, alespoň to ukazuje žebříček firmy Boston Consulting Group. Její analýza se zabývala kvalitou života ve 152 státech světa. Česku patří 24. místo, o několik příček tak předstihlo jak Polsko, tak Slovensko.
Nejnovější

Zaslouží si Michal David vyznamenání nebo Zeman jenom provokuje?

Norsko letos opět zvítězilo, žebříčku vládne už od roku 2009. Druhá příčka patří Švýcarsku, třetí pak skončil Island. Tady si státy oproti loňskému roku prohodily pozice. V první patnáctce se pak objevily jen tři státy mimo Evropu, kromě Austrálie a Nového Zélandu to byl i Singapur.  

Velmi dobře jsou na tom podle indexu SEDA s kvalitou života také obyvatelé západní Evropy, Severní Ameriky, Japonska a právě Austrálie nebo Nového Zélandu.

Na opačném konci žebříčku je pak především Afrika, kde u několika států dokonce data chybí. Dobře na tom nejsou ani lidé například v Mexiku, Střední Americe nebo na severu Jižní Ameriky a Blízkém východě nebo Indonésii.

Poslední místo patří Středoafrické republice. Předposlední je Čad a o příčku lépe je na tom Jemen. Právě Středoafrická republika a Čad jsou už osm let v žebříčku na posledních místech.

Česká republika se v žebříčku umístila na 24. místě. Skončila tak za Rakouskem, které bylo deváté, i za dvanáctým Německem. Předstihnout se ale naopak podařilo 32. Polsko a také Slovensko, které končilo ještě o příčku za ním.

Česku se dařilo především v oblasti rovnosti, například co se týká příjmů nebo přístupu ke vzdělání, ekonomické stability a kvality zdravotnictví. Na druhou stranu hůře na tom je co do výše příjmů a kvality životního prostředí.

Za posledních deset let si nejvíce pohoršil Jemen, který klesl z 131. na 150. místo. Naopak nejvíce si polepšila Sierra Leone, která poskočila ze 148. místa na 127. příčku.

Index SEDA (Sustainable Economic Development Assessment) Index SEDA je jedním z pokusů, jak vyjádřit kvalitu života v jednotlivých zemích.

Analýza firmy Boston Consulting Group hodnotila deset kategorií: situaci na trhu práce, ekonomický růst podle hrubého domácího produktu, stabilitu ekonomiky, kvalitu zdravotnictví a infrastruktury, veřejné správy, vzdělávání, životního prostředí a příjmové rozdíly nebo stav takzvané občanské společnosti.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Seriálová hvězda Aneta Krejčíková předvedla, jak kojí svého měsíčního syna Bena

Styl

Famózní účinky pomerančové kůry. Odteď už ji nevyhodíte

Dům a zahrada

Jak se u štípání dřeva moc nenadřít? Máme pro vás jednoduché tipy

Zavřít reklamu