Česká koruna by kvůli krizi mohla výrazně oslabit

 Zprávy 
27. července 2018 04:02 / Jitka Jahodová
  0   0
Turecku hrozí finanční krize, česká koruna by kvůli ní dále a výrazně oslabila Pixabay
Finanční krize v Turecku je opět o něco pravděpodobnější. To není dobrá zpráva ani pro českou korunu, protože globální investoři mají tendenci házet ekonomiky ČR, Turecka a dalších zemí do jednoho pytle “rozvíjejících se ekonomik evropského civilizačního okruhu.”
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Turecká centrální banka dnes šokovala trhy, když ponechala základní úrokovou sazbu na úrovni 17,75 procenta, místo aby ji dle očekávání zvýšila na 18,75 procenta. Investoři to považují za signál, že centrální banka stále výrazněji podléhá tlaku prezidenta Erdogana a nyní nově i jeho zetě na postu ministra financí, kteří svérázně razí pozoruhodnou a praxí neprokázanou ideu, že vysoké úrokové sazby způsobují inflaci.

Erdogan si vysoké sazby ve skutečnosti nepřeje z populistických důvodů a také v obavě, že by mohly ohrozit zdárné dokončení velkých infrastrukturních projektů, jako je nové letiště v Istanbulu nebo kanál propojující Černé a Marmarské moře. Tyto rozsáhlé projekty mají i propagandistický účel, neboť demonstrují obnovenou až imperiální sílu Erdoganova “nového Turecka.”

V zemi však zároveň přetrvává nejvyšší inflace od roku 2003, shodou okolností tedy za celou dobu Erdoganova pobývání v nejvyšších ústavních funkcích země. Mezinárodní investoři se obávají, že nedostatečně vysoké úrokové sazby povedou k dalšímu slábnutí turecké liry, což následně dále zvýší již tak rapidní inflaci.

Spirála hrozící pádivé inflace a odliv kapitálu z Turecka mohou dát snadno vzniknout tamní finanční krizi a souvisejícímu nevyzpytatelnému politickému otřesu. Taková situace by dále výrazně oslabila i českou korunu.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Potvora z Modrého kódu dostala ochutnat vlastní medicínu!

Styl

Sportka v Československu: Kdy se losoval první výherce a kolik se dalo vyhrát pěněz?

Dům a zahrada

Na zasněžené silnici je třeba změnit styl jízdy

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu