Pokud Trump eskaluje obchodní válku s Čínou, bude to mít pro Čechy jednu výhodu

 Zprávy 
04. srpna 2018 04:03 / Jitka Jahodová
  0   0
Zlevní obchodní válka Čechům benzín? Depositphotos
Vývoj cen pohonných hmot v dalších týdnech bude do značné míry záviset na vývoji napětí v obchodních vztazích mezi USA a Čínou. Pokud toto napětí dále eskaluje a USA uvalí nyní zamýšlená cla, mohou pohonné hmoty v ČR zlevnit.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Ceny pohonných hmot v ČR v uplynulém týdnu stagnovaly. Benzín zlevnil o dva
haléře na litr, zatímco litr nafty „ubral“ haléř. Benzín se tak nyní prodává v průměru za 33,46 koruny za litr, zatímco litr nafty za 32,45 koruny. V příštím týdnu budou ceny opět stagnovat či nepatrně růst.

Důvodem je přechodné zdražení ropy, k němuž došlo v druhé polovině července. Ceny
pohonných hmot se vyvíjejí se zpožděním dvou až tří týdnů za cenami ropy, takže toto ropné zdražení se právě ještě teprve projeví. Další vývoj cen pohonných hmot pak v dalších srpnových týdnech bude do značné míry záviset na vývoji napětí v obchodních vztazích mezi USA a Čínou.

Pokud toto napětí dále eskaluje a USA uvalí nyní zamýšlená cla ve výši 25 procent na dovoz z Číny v ročním objemu 200 miliard dolarů, vznikne silný tlak na pokles cen pohonných hmot i v ČR. V takovém případě by totiž Američanům zdražilo spotřební zboží, často dovážené právě z Číny, takže by v rámci rozpočtu domácnosti omezili své výdaje za pohonné hmoty.

Navíc by se snížila čínská poptávka po ropě, neboť tamní ekonomika by v důsledku obchodní války citelně zpomalila. Pokles poptávky po pohonných hmotách ze strany
amerických domácností a pokles čínské poptávky po ropě by představoval značný tlak na pokles cen ropy a tedy i pohonných hmot v ČR.

Komentáře
Reklama
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kde a s kým zažívá Aňa Geislerová intenzivní štěstí?

Styl

Péče o zimní šatník: Jak správně na péřovky a jak na kašmír?

Dům a zahrada

Bezpečnostní fólie fungují jako neviditelné mříže a určitě se vám vyplatí

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu