První konflikt v koalici na spadnutí?

 Zprávy 
11. srpna 2018 04:02 / Jitka Jahodová
  0   4
ČSSD stojí na straně odborářů, kteří chtějí růst tarifů o deset procent Česká televize
Odbory chtějí už v srpnu vědět, o kolik a od kdy si platově polepší zaměstnanci státu a veřejných služeb. Zatímco vláda počítá se zvýšením platů o šest procent a tarifů o dvě procenta, odbory požadují růst tarifů o deset procent.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

ČSSD bude ve vládě prosazovat to, aby se navyšování co nejvíc přiblížilo odborářskému požadavku. Peníze by se na to mohly podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka najít snížením počtu pracovníků ve veřejné sféry.

Vláda navrhuje zvýšení sumy na platy o šest procent a tarifů o dvě procenta. Přilepšit by si měli hlavně učitelé a hůř placené profese. Odbory se s kabinetem v červenci dohodly na tom, že by rozhodnutí o přidání mohlo padnout v polovině srpna. Termín dalšího jednání zatím ale stanoven nebyl. „Do 30. září má být návrh rozpočtu ve sněmovně. Rádi bychom, aby dohoda o navýšení byla v průběhu srpna,“ uvedl Středula.

Středula řekl, že si neumí představit, že by se jednání s kabinetem o výši platů už nekonalo. „Já si myslím, že bude lépe ten termín najít a s odbory se sejít. Ta druhá varianta by mohla znamenat rozjitření veřejnosti před volbami, a to by se asi dělat nemělo,“ poznamenal.

„Do jednání půjdeme s tím, abychom se maximálně přiblížili požadavku odborů,“ uvedl šéf ČSSD Jan Hamáček. Vyšší sumu na platy je podle něj možné najít snížením počtu pracovníků veřejné sféry, určit by to měly samotné resorty podle svých potřeb. „Plošné škrty míst ale nepokládáme za ideální,“ dodal Hamáček.

Podle ministryně práce Jany Maláčové by hospodářský růst měli pocítit i zaměstnanci veřejných služeb. Podotkla, že třeba pracovníci České správy sociálního zabezpečení, kteří jednají s klienty, mají v průměru 21 tisíc korun hrubého a dvoutisícovou odměnu. „Každý supermarket nabízí 28 tisíc korun. Není možné, aby nám supermarkety odlákávaly zaměstnance,“ uvedla ministryně.

Názor ČSSD na růst platů se ale střetává se stanoviskem premiéra Andreje Babiše a ministryně financí Aleny Schillerové. Ti se na schůzce s prezidentem Milošem Zemanem shodli, že desetiprocentní navýšení není adekvátní.

Schillerová počítá s tím, že vyjednávání o platech ve veřejném sektoru uzavře s odbory do konce srpna. Přesný termín schůzky ale neuvedla. Nejprve se chce znovu sejít s šéfem ČSSD.

Požadavek na plošné přidávání o deset procent ve veřejném sektoru kritizují i podnikatelé. Podle nich neodpovídá očekávanému růstu příjmů státu a platy by se měly zvyšovat podle výkonu.Ve veřejných službách a správě loni podle informačního systému ministerstva práce o průměrném výdělku pracovalo přes 634 700 zaměstnanců. Průměrný hrubý plat dosáhl 31 968 korun. Polovina pracovníků vydělávala víc než 29 840 korun hrubého. Částky jsou vyšší než v soukromém sektoru.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Potvora z Modrého kódu dostala ochutnat vlastní medicínu!

Styl

Cítíte se v zimě unavení a bez energie? Existují způsoby, jak to změnit

Dům a zahrada

Důvody, proč je leden nejlepší měsíc pro designové změny ve vašem domě

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu