Další populismus politiků, který dostupnost bydlení nezlepší

 Komentáře 
16. srpna 2018 04:04 / Jitka Jahodová
  3   3
Stát na program pro letošní rok vyčlenil 650 milionů korun Depositphotos
Program státních půjček na bydlení mladým, který dnes startuje, je populismem politiků, který dostupnost bydlení nezlepší. Mladé rodiny do 36 let mohou od včerejšího dne žádat o státní půjčku ve výši až dvou milionu korun na rekonstrukci nebo pořízení nového bydlení.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Stát na program pro letošní rok vyčlenil 650 milionů korun. To je například z hlediska objemu hypotečního trhu v ČR „plivanec v moři“. V letošním roce si zatím Češi sjednávají hypotéky v průměrném měsíčním objemu 17,45
miliardy korunu. Za jediný měsíc tak na hypotéky jde takřka 27krát více peněz, než je ve zmíněném programu státních půjček přiděleno pro celý zbytek letošního roku. V příštím roce má už stát přidělit v rámci programu miliardu korun.

Ani to však bydlení pro mladé rodiny dostupnějším neučiní. Jedná se tak o populistický krok politiků, kteří se zjevně chtějí na předvolebních billboardech chlubit tím, jak mladým otevírají cestu k bydlení.

Skutečným řešením by však bylo to vzít z úplně jiného konce a usnadnit legislativu týkající se stavebních řízení. Ta jsou v ČR, jak známo, velmi pomalá, což neumožňuje developerům pružně reagovat na růst poptávky po bydlení. V důsledku toho pak rostou ceny nemovitostí, ale i nájemného.

Opravdu účinná změna legislativy by si však vyžádala úplně nový stavební zákon a zřejmě i omezení počtu stavebních úřadů. To je však z hlediska většiny politiků příliš citlivý krok, pročež se snaží situaci líbivě „řešit“ z druhé strany, a to na účet daňového poplatníka.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Potvora z Modrého kódu dostala ochutnat vlastní medicínu!

Styl

Cítíte se v zimě unavení a bez energie? Existují způsoby, jak to změnit

Dům a zahrada

Důvody, proč je leden nejlepší měsíc pro designové změny ve vašem domě

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu