Na ministerstvech ubyde až desetina míst. Kdo se má nejvíce obávat?

 Zprávy 
18. srpna 2018 04:09 / Jitka Jahodová
  5   2
Podle Hamáčka ne všichni úředníci pracují na 100 procent Česká televize
Některá ministerstva by od ledna mohla mít zhruba o desetinu zaměstnanců méně než nyní. Místa by se mohla rušit i v úřadech, které pod resorty spadají. Vyplývá to z vyjádření některých ministerstev.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Návrh škrtů provází přípravu státního rozpočtu. Ministerstvo financí plánuje omezit neobsazená tabulková místa. Ubýt by mělo 2221 postů a ušetřit se má 3,4 miliardy korun. Většina resortů zatím záměr nechce blíž komentovat. Odbory se rušení nepotřebných míst nebrání. Podle nich by se uspořené peníze měly využít na růst platů ve veřejném sektoru.

Studie ukázala, že veřejná správa má zaměstnanců nadbytek. Zároveň jí ale chybí odborníci, a to hlavně na IT či právníci.

Počty svých obsazených a neobsazených míst zjišťuje nyní ministerstvo zemědělství. „Očekávaným výstupem bude snížení počtu služebních i pracovních míst. Konkrétní finální verze úpravy není v této chvíli známá, ministr zemědělství Miroslav Toman chce snížit počet zaměstnanců o deset procent," sdělil ČTK vedoucí tiskového oddělení ministerstva Václav Tampír. Podobné to podle něj bude i v organizacích podřízených ministerstvu.

Také ministerstvo práce dostalo požadavek na seškrtání zhruba desetiny míst, tedy asi 130. Ministryně práce Jana Maláčová to nechtěla komentovat. Podle ní se o případném rušení bude ještě jednat.

Ministerstvo kultury by mělo rušit 13 pracovních míst. Mluvčí resortu Simona Cigánková ČTK řekla, že některá oddělení jsou ale nyní personálně poddimenzovaná. Ministerstvo dopravy by mělo zeštíhlit zhruba o tři desítky pozic. „Úspory budou v desítkách milionů korun," řekl mluvčí úřadu Jakub Stadler. Podle něj půjde především o neobsazené posty.

Vicepremiér a ministr vnitra a zahraničí Jan Podle Hamáčka novinářům řekl, že ministři za sociální demokracii jsou ve svých resortech k úsporám připraveni. „Zcela jistě ne všichni zaměstnanci pracují na sto nebo 105 procent. Jako v každé organizaci, tak i na našich resortech jsou rezervy," uvedl Hamáček. Podle něj je ale nutné nejdřív situaci prověřit auditem, jinak by škrtání míst "od stolu" mohlo ohrozit vykonávání některých agend či bezpečnost.

Ministerstvo vnitra podle svého mluvčího Ondřeje Krátošky nyní s ministerstvem financí o redukci počtu míst jedná. „Přesný počet bude možné v zásadě sdělit až v návaznosti na tato jednání, respektive až po schválení státního rozpočtu a systemizace služebních a pracovních míst na rok 2019," uvedl Krátoška.

Podobně se vyjadřují i zástupci dalších resortů. „V současné chvíli se rozpočet připravuje, proto je prezentace dílčích informací o změnách v systemizaci nebo omezování výdajů předčasná. Definitivní návrh rozpočtu by měl být známý do konce září," uvedl Ondřej Charvát z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí. 

Ministerstvo školství uvedlo, že počty míst na svém úřadu přizpůsobí státnímu rozpočtu na příští rok poté, co bude schválen. Kolik pozic případně zruší, neupřesnilo.

Odbory se snižování počtu míst a propouštění nebrání. Uspořené peníze za zrušené posty by podle nich měly putovat do zvýšení platů zaměstnanců ve veřejném sektoru. „Pokud najdeme někoho, koho nepotřebujeme, není důvod, aby tam to místo bylo," řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Potvora z Modrého kódu dostala ochutnat vlastní medicínu!

Styl

Cítíte se v zimě unavení a bez energie? Existují způsoby, jak to změnit

Dům a zahrada

Důvody, proč je leden nejlepší měsíc pro designové změny ve vašem domě

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu