Jižní Amerika čelí největší migrační vlně za 50 let

 Zahraniční 
27. srpna 2018 04:03 / Jitka Jahodová
  0   1
Podle odhadů OSN opustilo v posledních letech Venezuelu asi 2,3 milionu lidí Depositphotos
Jižní Amerika čelí největší migrační vlně za 50 let, z Venezuely utekly více než dva miliony lidí. Podle OSN během pár posledních let utekly z Venezuely více než dva miliony lidí. Podle mnohých expertů se tak jedná o největší migrační krizi v regionu v novodobé historii.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Letos během jediného červencového dne překročilo hranici s Kolumbií asi 50 000 Venezuelanů. Tisíce dalších v posledních týdnech utíkají do Peru, Chile nebo na některé z malých ostrovů v Karibiku. Čísla hovoří jasně: podle posledních odhadů OSN opustilo v posledních letech Venezuelu asi 2,3 milionu lidí, tedy zhruba sedm procent obyvatel.

Současná situace je tak srovnatelná s přílivem migrantů ve Středomoří mezi roky 2015 a 2016. Přesný počet lze ale pouze odhadovat, protože se čísla rychle mění, navíc ne všichni migranti jsou registrováni. Venezuelané míří i do Spojených států, Kanady či Španělska. Tam se ale jejich počet zvyšuje dlouhodobě, nejedná se proto o tak prudký nárůst jako v zemích Střední a Jižní Ameriky.

Podle Spojených národů jde o alarmující statistiky, které vyvolávají obavy z humanitární krize v celé Jižní Americe. Eric L. Olson z washingtonského Wilson Center, jenž se situací v Latinské Americe zabývá, dokonce hovoří o nejhorší migrační krizi v regionu za posledních 50 let.

„Tímto obrovským exodem byli postiženi všichni. Jde o otázku enormního regionálního významu - nejen kvůli humanitární krizi, ale také politické situaci ve Venezuele, která sama o sobě vyvolává rostoucí obavy,“ řekl pro server El Nacional.

Sousední země se s přílivem migrantů vypořádávají různě, hranice většiny z nich ale zůstávají otevřené. Brazílie plánovala hraniční přechody uzavřít, ale tamní nejvyšší soud nařízení okamžitě zrušil s vysvětlením, že pro ně neexistuje důvod.

To Argentina se Venezuelanům snaží vše co nejvíce usnadnit. Už v únoru zjednodušila uznání venezuelského vysokoškolského vzdělání. Kolumbie pro změnu oficiálně registrovaným Venezuelanům umožnila stejný přístup ke zdravotní péči jako místním obyvatelům.

Španělský deník El País upozorňuje na zhoršující se situaci v Ekvádoru. Země ve třech provinciích vyhlásila mimořádný stav. V polovině srpna sem totiž proudilo až 4200 Venezuelanů denně.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Marta Kubišová znovu ve studiu nazpívala svůj největší hit!

Styl

Trápí vás kašel, rýma nebo horečka? Zkuste rady našich babiček

Dům a zahrada

Kočka a kočičí kokain? Neděste se a klidně jí ho dopřejte, odvykačku potřebovat nebude

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu