Jižní Amerika čelí největší migrační vlně za 50 let

 Zahraniční 
27. srpna 2018 04:03 / Jitka Jahodová
  0   1
Podle odhadů OSN opustilo v posledních letech Venezuelu asi 2,3 milionu lidí Depositphotos
Jižní Amerika čelí největší migrační vlně za 50 let, z Venezuely utekly více než dva miliony lidí. Podle OSN během pár posledních let utekly z Venezuely více než dva miliony lidí. Podle mnohých expertů se tak jedná o největší migrační krizi v regionu v novodobé historii.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Letos během jediného červencového dne překročilo hranici s Kolumbií asi 50 000 Venezuelanů. Tisíce dalších v posledních týdnech utíkají do Peru, Chile nebo na některé z malých ostrovů v Karibiku. Čísla hovoří jasně: podle posledních odhadů OSN opustilo v posledních letech Venezuelu asi 2,3 milionu lidí, tedy zhruba sedm procent obyvatel.

Současná situace je tak srovnatelná s přílivem migrantů ve Středomoří mezi roky 2015 a 2016. Přesný počet lze ale pouze odhadovat, protože se čísla rychle mění, navíc ne všichni migranti jsou registrováni. Venezuelané míří i do Spojených států, Kanady či Španělska. Tam se ale jejich počet zvyšuje dlouhodobě, nejedná se proto o tak prudký nárůst jako v zemích Střední a Jižní Ameriky.

Podle Spojených národů jde o alarmující statistiky, které vyvolávají obavy z humanitární krize v celé Jižní Americe. Eric L. Olson z washingtonského Wilson Center, jenž se situací v Latinské Americe zabývá, dokonce hovoří o nejhorší migrační krizi v regionu za posledních 50 let.

„Tímto obrovským exodem byli postiženi všichni. Jde o otázku enormního regionálního významu - nejen kvůli humanitární krizi, ale také politické situaci ve Venezuele, která sama o sobě vyvolává rostoucí obavy,“ řekl pro server El Nacional.

Sousední země se s přílivem migrantů vypořádávají různě, hranice většiny z nich ale zůstávají otevřené. Brazílie plánovala hraniční přechody uzavřít, ale tamní nejvyšší soud nařízení okamžitě zrušil s vysvětlením, že pro ně neexistuje důvod.

To Argentina se Venezuelanům snaží vše co nejvíce usnadnit. Už v únoru zjednodušila uznání venezuelského vysokoškolského vzdělání. Kolumbie pro změnu oficiálně registrovaným Venezuelanům umožnila stejný přístup ke zdravotní péči jako místním obyvatelům.

Španělský deník El País upozorňuje na zhoršující se situaci v Ekvádoru. Země ve třech provinciích vyhlásila mimořádný stav. V polovině srpna sem totiž proudilo až 4200 Venezuelanů denně.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Česká Miss Earth se zasnoubila. Po půlroční známosti ji její přítel požádal o ruku!

Styl

Vánoční punč: Zkuste sváteční nápoj třikrát jinak

Dům a zahrada

Rady, jak se v zimě správně starat o vašeho pejska

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu