Čína přebírá majetek CEFC v ČR. Jak bude další působení čínského kapitálu v ČR?

 Zprávy 
04. září 2018 04:03 / Jitka Jahodová
  0   0
Majetek CEFC v České republice přechází de facto do úplného vlastnictví Číny Depositphotos
Pokud se informace potvrdí, znamená to, že majetek CEFC v České republice přechází de facto do úplného vlastnictví Číny, konkrétně čínského ministerstva financí, které konglomerát CITIC ovládá.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Odchylka prodejní ceny od účetní hodnoty majetku je patrně způsobena i tím, že CITIC přebírá kromě samotného majetku také závazky CEFC. Právě náročná finanční situace, do níž se CEFC postupně dostala a která byla zvláště palčivá letos na jaře, je zjevně klíčovým důvodem převzetí ze strany finančně mnohem silnějšího státního konglomerátu.

Už právě od jara konglomerát CITIC ovládal necelých 50 procent majetku CEFC v ČR. Po kompletním převzetí CEFC ze strany CITIC lze očekávat dva možné scénáře. Buď se CITIC většiny stávajícího majetku CEFC zbaví, protože kumulace tak různorodého majetku „pod jednou střechou“ nedává valný ekonomický smysl.

Existuje mimochodem důvodná domněnka, že nákup trofejních aktiv ze strany CEFC byl způsobem, jak vyvést kapitál z Číny, která stále uplatňuje poměrně striktní kapitálové kontroly. V takovém případě by si CITIC zřejmě ponechal alespoň některé strategičtější podniky, jako jsou například strojírny ŽĎAS. V druhém scénáři si CITIC ponechá veškerý majetek a bude dál akvizicemi a investicemi v ČR rozšiřovat svoji zdejší působnost.

I v takovém případě lze ale očekávat poměrně zásadní změnu investiční a akviziční strategie, jelikož čínský kapitál už se nebude soustředit na získávání trofejních aktiv typu fotbalového klub nebo luxusních nemovitostí v historickém jádru Prahy, ale na strategičtější investice například ve strojírenství.

Témata: OEFC, Čína, investice, CITIC
Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Potvora z Modrého kódu dostala ochutnat vlastní medicínu!

Styl

Cítíte se v zimě unavení a bez energie? Existují způsoby, jak to změnit

Dům a zahrada

Důvody, proč je leden nejlepší měsíc pro designové změny ve vašem domě

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu