Neschopný prezident a chaos. Anonymní komentář popisuje chod prezidentské kanceláře

 Zahraniční 
07. září 2018 04:03 / Jitka Jahodová
  0   4
Naše agenda se liší, říká sám Trump  Depositphotos
Ve Washingtonu se máloco utají, platí za vlády Donalda Trumpa, a v noci na čtvrtek byl únik informací z Bílého domu obzvlášť třaskavý, stejně jako prezidentova odmítavá reakce.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

New York Times zveřejnily velmi zřídka vídaný typ komentáře. Je totiž nepodepsaný, pod příslibem anonymity ho pro tradiční deník napsal vysoký úředník Trumpovy administrativy. A pro prezidenta to není pěkné čtení.

Oválnou pracovnu líčí autor jako místo chaosu, kde sedí neschopný prezident, kterému se lidé z jeho okolí snaží mařit jeho úmysly, aby Americe a jejím demokratickým institucím napáchal co nejméně škod. Donalda Trumpa charakterizuje jako bezohledného, nevypočitatelného, zbrklého či konfliktního. Prezidentova reakce byla bleskurychlá.

„New York Times selhávají. Myslím, že kdybych tu nebyl, tak by ty noviny už ani neexistovaly. Takže pokud New York Times mají anonymní komentář - věřili byste tomu? Anonymní! To znamená zbabělý. Zbabělý komentář - tak to je znamení, že děláme skvělou práci,“ prohlásil Trump za hlasitého smíchu a potlesku nastoupených zaměstnanců Bílého domu.

Jedním z nich byl možná i autor textu, který nechtěl zveřejnit své jméno z obav o svou práci. Newyorský deník jeho identitu údajně zná a jeho nepodepsané věty otiskl s odůvodněním, že jen za těchto podmínek bylo možné přinést důležitý pohled na dění v Bílém domě. Svým čtenářům také nabízí možnost pokládat ohledně vzniku komentáře dotazy.

„Nikdo neudělal to, co dokázala tato administrativa. A souhlasím, že naše agenda se liší, není to agenda otevřených hranic, lidí zaplavujících naši zemi, pohromy a zločinu pro naši zemi,“ reagoval Trump svou vlastní perspektivou práce současné administrativy.

Komentář New York Times se objevuje ve stejné chvíli jako podobně vyznívající kniha investigativního novináře Boba Woodwarda, který kdysi stál za odhalením aféry Watergate a rezignací prezidenta Nixona.

Woodward na základě rozhovorů se zaměstnanci Bílého domu píše například o tom, jak ministr obrany James Mattis rozmlouval Trumpův návrh spáchat atentát na syrského prezidenta Bašára Asada nebo že personál Bílého domu ve snaze zabránit některým rozhodnutím potají krade dokumenty z Trumpova stolu.

Sotva to Trump nebo právě i Mattis označili za výmysly, objevuje se podobně laděný komentář New York Times. Jeho autor podle svých slov chce, aby současná vláda byla co nejúspěšnější, a vymezuje se vůči populární levicové kritice Donalda Trumpa.

Ale zmiňuje i 25. dodatek Ústavy. Ten umožňuje zbavit prezidenta funkce pro nezpůsobilost ji vykonávat.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Potvora z Modrého kódu dostala ochutnat vlastní medicínu!

Styl

Cítíte se v zimě unavení a bez energie? Existují způsoby, jak to změnit

Dům a zahrada

Důvody, proč je leden nejlepší měsíc pro designové změny ve vašem domě

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu