Spor mezi Babišem a Hamáčkem. Kdo z nich má pravdu?

 Zprávy 
16. září 2018 04:09 / Jitka Jahodová
  0   5
Je problém přijmout malé syrské děti? Depositphotos
Premiér Andrej Babiš odmítl návrh lidovecké europoslankyně Michaely Šojdrové přijmout padesát syrských dětí, které přišly o rodiče. Podle ministra zahraničí a vnitra Jana Hamáčka by ale nebyl problém děti přijmout.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Předsedové vládních koaličních stran Andrej Babiš a Jan Hamáček se neshodují v odpovědi na výzvu přijetí nezletilých sirských sirotků. Premiér a šéf hnutí ANO pro deník Právo řekl, že Česko je solidární, posílá do různých zemí kvůli migraci peníze a sirotky přijímat nebude. 

„Proč bychom je přijímali? Máme sirotky i u nás, které musíme připravit na vstup do života. Něco o tom vím, protože moje nadace na to dávala peníze,“ uvedl premiér. 

„A hlavně Česko je solidární, od roku 2015 jsme do různých zemí kvůli migraci poslali 2,5 miliardy, pomáháme na místě v Sýrii lékaři i experty, v Česku jsme ošetřili 2500 pacientů včetně řady syrských dětí,“ dodal Babiš. „A když už jsme u těch sirotků, proč zase někdo pomíjí válku na Ukrajině? Tam nejsou? Tak proč bychom se měli starat právě o Syřany?“ dodal Babiš.

Předseda ČSSD Hamáček to vidí jinak. Podle něj země vystupuje proti povinným kvótám, přijetí padesáti dětí by ale neměl být problém. Připomněl, že Česko tento týden darovalo více než 200 milionů korun na nákup hlídkových lodí pro libyjskou pobřežní stráž a je proti povinným kvótám na rozdělování migrantů. „Zcela jistě bychom ale jako desetimilionová země zvládli nabídnout nový domov 50 dětem, které ve válce v Sýrii ztratily rodiče…,“ uvedl na svém Twitteru.

Výzva přišla od lidovecké europoslankyně Michaely Šojdrové, v pátek ji při jednání u kulatého stolu podpořili také senátoři. Předsedu vlády chtějí s návrhem oslovit příští týden.

Podle Babiše je přitom problémem i legální migrace a cizinci v Česku. „Je pravda, že musíme zpřísnit tresty za převaděčství a musíme se zaměřit na účelové sňatky a zjednodušit návratovou politiku při delikvenci. Nepodceňujeme to, a proto připravujeme komplexní návrh. Do Vánoc by měl být hotov,“ konstatoval Babiš.

Témata: migrace, Sýrie, azyl, děti, pomoc
Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Marta Kubišová znovu ve studiu nazpívala svůj největší hit!

Styl

V 50. letech připravil stát Čechoslováky o úspory. Tam, kde se vzbouřili, tvrdě zasáhl

Dům a zahrada

Máte doma v garáži akumulátorovou čtyřkolku či skútr? Dejte si pozor na baterii

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu