U Středozemního moře se formuje obdoba hurikánu. Čekají se obrovské škody

 Zprávy 
21. září 2018 04:09 / Jitka Jahodová
  2   1
Mořská bouře u italského Janova Depositphotos
U Středozemního moře se schyluje k extrémnímu počasí. Podle meteorologů se zde tvoří tzv. medikán, tedy výrazná tlaková níže, která bude připomínat hurikán. Napáchat může výrazné škody.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Velmi teplá voda ve Středozemním moři poskytuje výborné podmínky pro vznik cyklón. V současné chvíli se tvoří nad Tyrhénským mořem tlaková níže, která může přerůst až v tzv. medikán. Medikány se klasickým hurikánům podobají nejen tím, jak vznikají, ale také svými vlastnostmi. Podobně jako hurikány či tajfuny mívají teplé jádro a mohou napáchat velké škody.

Medikán se může západně od Itálie vytvořit během čtvrtka. Zasáhnout může kromě Itálie také část Sardinie a Sicílie. Ačkoli s sebou přinese extrémní počasí, podle meteorologů nedosáhne ani síly hurikánu 1. stupně.

„Nad Tyrhénským mořem se formuje tlaková níže, která bude v některých znacích připomínat hurikán tj. bude se v ní tvořit oko s minimem oblačnosti. Jinak ale tak silná jako hurikán nebude - moře tady není přece jen tak horké. Očekávají se nárazy větru kolem 110 km/h, vysoké vlny u pobřeží a deště," popsala pro TN.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Podle Honsové se jedná o poměrně vzácný jev. „Poslední medikán se vyskytl v listopadu 2017," upřesnila. Tehdy se jednalo o medikán Numa, který zasáhl území západně od Athén. Bouře způsobila velké škody, povodně, sesuvy půdy a vyžádala si život nejméně 19 lidí.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Marta Kubišová znovu ve studiu nazpívala svůj největší hit!

Styl

V 50. letech připravil stát Čechoslováky o úspory. Tam, kde se vzbouřili, tvrdě zasáhl

Dům a zahrada

Máte doma v garáži akumulátorovou čtyřkolku či skútr? Dejte si pozor na baterii

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu