Češi stávají do práce dříve než jinde v Evropě, přesto mají výrazně nižší mzdy. Kdo za to může?

 Komentáře 
22. září 2018 04:20 / Jitka Jahodová
  7   7
Češi pracují stále za nižší mzdy Depositphotos
Češi chodí do práce dříve než v ostatních zemích. Okolo 82 procent zaměstnanců malých a středních firem je v zaměstnání do 08:00 hodin, desetina pak do 09:00. V Evropě chodí před osmou dvě třetiny lidí a na devátou pak čtvrtina.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Vyplývá to ze zveřejněného výzkumu společnosti Microsoft. Tento výzkum je dalším střípkem do mozaiky současné debaty o údajně nízké produktivitě Čechů. Tou mnozí zdůvodňují nízké mzdy Čechů v porovnání se zahraničním. Řada výzkumů přitom prokazuje, že pracovníci jsou obecně nejproduktivnější v ranních a dopoledních hodinách.

Jestliže toho tedy Češi v tomto času napracují více než zaměstnanci z jiných evropských zemí, těžko může být jejich produktivita tak nízká, aby ospravedlnila citelně nižší mzdy v porovnání se situací zejména na západ od našich hranic.

Skutečným důvodem relativně nízkých mezd Čechů tedy není to, že by nebyli pilní nebo pozdě vstávali. Je to totiž evidentně právě naopak. Skutečným důvodem značně odlišných mezd u nás a v zahraniční je skutečnost, že jsme stále ekonomikou typu „montovna“. Sice se tu pracuje tvrdě a od časného rána, ale přidaná hodnota této výroby je poměrně nízká.

Za tento neutěšený stav může chybná pobídková politika našich vlád v minulém desetiletí, které do ČR lákaly zahraniční podniky na levnou českou práci a nestaraly se příliš o to, jaký bude dlouhodobý přínos těchto zahraničních firem zase pro českou ekonomiku.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Marta Kubišová znovu ve studiu nazpívala svůj největší hit!

Styl

V 50. letech připravil stát Čechoslováky o úspory. Tam, kde se vzbouřili, tvrdě zasáhl

Dům a zahrada

Máte doma v garáži akumulátorovou čtyřkolku či skútr? Dejte si pozor na baterii

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu