Miliardové projekty nelze uhlídat, tvrdí exprimátor Pavel Bém

 Zprávy 
23. září 2018 04:06 / Jitka Jahodová
  1   5
Bývalý primátor Bém chce, aby Pražané Blanku milovali Česká televize
Dostavba městského okruhu, výstavba čtvrté linky metra nebo zlepšení spojení s letištěm v Ruzyni. To jsou nejčastější priority stran a uskupení, které patří k favoritům komunálních voleb v Praze. Budovatelské plány tak silně kontrastují se stagnací posledních let.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

„Cokoli se dnes slibuje ohledně velkých dopravních staveb, tak je pouze slovo a prázdná věta bez jakékoli šance něco reálně změnit,“ tvrdí bývalý pražský primátor Pavel Bém (ODS) v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Praha nyní hospodaří s rozpočtem ve výši 75 miliard korun, z toho ale podle Béma 58 miliard připadá na běžné výdaje a pouze 12,5 miliardy šlo loni na investice: „Pokud si Praha nezačne utahovat opasky a připravovat finanční prostředky pro velké investiční infrastrukturní akce, tak se nezmění vůbec nic,“ doplňuje.

Bém poukazuje na to, že za posledních osm let byly dokončeny jen dvě významné infrastrukturní stavby – prodloužení linky metra A a ústřední čistírna odpadních vod. Byly připraveny a vysoutěženy ještě za jeho éry, tedy v letech 2002–2010.

„Přeji si, aby přišli odvážní primátoři. A nikoli ti, kteří se budou bát otevřít nějaké velké téma, byť by bylo zatíženo rizikem mediální kritiky a nákladů v řádech desítek miliard, které žádný primátor nemůže uhlídat,“ říká s odkazem na tunelový komplex Blanka.

Ten se podle Béma prodražil o zhruba 60–70 procent, u velkých staveb k tomu prý ale dochází. Jako příklad uvádí berlínské letiště, které údajně stálo devětkrát více, než bylo původně projektováno.

Sám například prosazoval původní variantu Trojského mostu, která byla obyčejnější a lacinější než ta realizovaná. „Teď tam máme most, který stál dvakrát nebo třikrát tolik, ale Praha na něj může být hrdá. A do Trojské kotliny se hodí,“ podotýká.

„V politice musí člověk počítat s tím, že za každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán. Nelituji toho kvůli sobě, takový bolestínek nejsem, ale je mi to líto kvůli té stavbě. Hrozně bych si přál, aby Pražané začali Blanku milovat,“ dodává Bém.

Bývalý primátor naopak přijímá politickou odpovědnost za projekt opencard, který označuje za neúspěšný. „Na druhou stranu, co umí dnešní alternativy? Nedá se na to parkovat, chodit do městské knihovny, nejsou na tom slevové kupony. Jak je možné, že produkt, který je horší a stojí stejně, není kritizován?“

Na otázku, zda necítí potřebu znovu kandidovat a očistit svou politickou pověst, odpovídá bývalý primátor záporně. „Ne a myslím, že v dnešní době to ani nejde. Za druhé, politika se proměnila a není pro lidi, jako jsem já, kteří chtějí vidět projekty, změny a nechtějí jenom žvanit a slibovat. A za třetí, já jsem teď tak šťastný člověk, že se na politiku mohu jen dívat. Když musím. Když ne, tak radši jedu do hor,“ uzavírá Bém.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Marta Kubišová znovu ve studiu nazpívala svůj největší hit!

Styl

Trápí vás kašel, rýma nebo horečka? Zkuste rady našich babiček

Dům a zahrada

Kočka a kočičí kokain? Neděste se a klidně jí ho dopřejte, odvykačku potřebovat nebude

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu