Důvěra v ekonomiku roste. Problém číhá někde jinde

 Komentáře 
25. září 2018 04:00 / Jitka Jahodová
  0   1
Růst platů ve státní sféře zvyšuje důvěru spotřebitelů v českou ekonomiku. Depositphotos
Důvěra v ekonomiku v září vzrostla nejvýše od letošního června. Oproti srpnu se zlepšila jak nálada spotřebitelů, tak podnikatelů. K růstu spotřebitelského optimismu přispělo rozhodnutí vlády navýšit od příštího roku platy ve veřejné sféře.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Růst platů ve státní sféře zvyšuje důvěru spotřebitelů v českou ekonomiku. Hlavní hrozbou je světová obchodní válka.

Plošné navýšení o osm procent pomůže podstatné části Čechů lépe překonat dopad zdražujících energií a bydlení. Míra nezaměstnanosti přitom zůstává – a nadále zůstane – na svém více než dvacetiletém minimu nebo v jeho blízkosti.

Mezi podnikateli zavládla lepší nálada než během prázdninových měsíců, neboť poněkud polevila hrozba obchodní války mezi Spojenými státy a EU a navíc ani pokračující obchodní napětí mezi USA a Čínou se negativně nepromítá do zpomalení světového obchodu.

Zde je však na místě značná zdrženlivost, neboť včerejším uvedením nové sady cel začíná další kolo obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem a nad světovou ekonomiku se tedy stále spíše smráká.

Její vyhrocená podoba tíživě poznamená světový obchod a také výkon českého zahraničního obchodu a tedy i ekonomickou výkonnost naší podnikové sféry. Možná světová obchodní válka nyní představuje hlavní hrozbu setrvání spotřebitelské a podnikatelské důvěry na svých současných, solidních úrovních.

Témata: obchod, válka, Peking, Trump, cla, platy
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Česká Miss Earth se zasnoubila. Po půlroční známosti ji její přítel požádal o ruku!

Styl

Vánoční punč: Zkuste sváteční nápoj třikrát jinak

Dům a zahrada

Rady, jak se v zimě správně starat o vašeho pejska

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu