Policista, voják i podnikatelé - obvinění v kauze vraždy novináře zůstanou ve vazbě

 Zahraniční 
02. října 2018 09:35 / Marie Popelková
  0   0
Kuciaka střelil vrah 2x do srdce, jeho partnerku do hlavy Internet
Slovenský soud poslal do vazby všechny čtyři obviněné v případu únorové vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Jde o tři muže a jednu ženu. O vazbě rozhodl na návrh prokurátora soudce Specializovaného trestního soudu, který se v zemi zabývá nejzávažnějšími kriminálními případy.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Jak uvedla mluvčí soudu Katarína Kudjáková, tři ze čtyř obviněných podali vůči rozhodnutí o vazbě stížnost, o které bude rozhodovat nejvyšší soud. Stížnost však nemá odkladný účinek.

Mezi obviněnými jsou podle slovenských médií bývalý policejní vyšetřovatel Tomáš Szabó, dále jeho příbuzný a někdejší profesionální voják Miroslav Marček a také podnikatel Zoltán Andruskó. Trojici mužů elitní policejní jednotka zadržela uplynulý čtvrtek. O den později k nim přibyla podnikatelka Alena Zsuzsová.

Důvodem vazby u většiny z obviněných je obava z možného útěku, z ovlivňování svědků a z pokračování trestné činnosti. U Andruskóa, který jako jediný stížnost proti vazbě nepodal, soud ze zmiňovaných třech vazebních důvodů neshledal možnost ovlivňování svědků obviněným.

List Denník N napsal, že Zsuzsová byla obviněna z objednání vraždy Kuciaka a Kušnírové, ale že nemusí být hlavním zadavatelem činu. Rovněž právní zástupce Kuciakovy rodiny Daniel Lipšic uvedl, že Zsuzsová byla spíše jen zprostředkovatelem a že vrah hlavního zadavatele vraždy možná ani neznal.

Podle televize Markíza se Zsuzsová dobře zná s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem, který je ve vazbě v jiném případu a o kterém Kuciak rovněž psal.

Ani jeden ze zmiňované čtveřice obviněných dříve nepatřil na Slovensku mezi veřejně známé osoby.

Kuciak v nedokončeném článku psal kromě jiného o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, které média spojovala s mafií, a o vazbách jednoho z nich - Antonina Vadaly - na blízké spolupracovníky bývalého premiéra Roberta Fica. Vadalu slovenské úřady mezitím vydaly do Itálie k trestnímu stíhání pro podezření z drogových deliktů. Kuciak se věnoval i podezřením z daňových podvodů, které se týkaly také lidí označovaných za blízké Ficově straně Směr-sociální demokracie. Kočner zase loni Kuciakovi v telefonickém rozhovoru řekl, že se o něj a o jeho rodinu bude zajímat a že zveřejní jejich případné přešlapy.

Vražda novináře Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové v jejich domě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy vyvolala na Slovensku největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989 a také politickou krizi, která vyústila v demisi premiéra Fica. Kvůli špatné reakci vlády na vraždu se slovenský prezident Andrej Kiska rozhodl neucházet o druhé funkční období, psali jsme zde. Policie i prokuratura dříve oznámily, že důvodem Kuciakovy vraždy byla jeho novinářská práce. O vraždě jsme psali i zde.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Marta Kubišová znovu ve studiu nazpívala svůj největší hit!

Styl

V 50. letech připravil stát Čechoslováky o úspory. Tam, kde se vzbouřili, tvrdě zasáhl

Dům a zahrada

Máte doma v garáži akumulátorovou čtyřkolku či skútr? Dejte si pozor na baterii

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu