Volby potvrdily, že vláda s ANO je polibkem smrti

 Komentáře 
08. října 2018 04:05 / Jitka Jahodová
  2   4
Po volbách je jasné, že Česká republika se posouvá doprava Depositphotos
Na základě výsledků komunálních a senátních voleb lze konstatovat, že atmosféra ve společnosti se posouvá mírně pravicovým směrem. O tom svědčí dobré výsledky ODS v celé řadě volebních obvodů. Úspěšné je také hnutí ANO, které lze označit za středové, ačkoli voliče bere také levicovým stranám, zejména sociální demokracii.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Ta naopak ve volbách pohořela. Nedařilo se příliš ani extrémním politickým silám, jako jsou komunisté nebo Okamurova SPD. Ukazuje se také, už opakovaně, že jít do vlády s ANO nebo jeho vládu podporovat je spíše "polibkem smrti" než cestou k vyšším preferencím - aktuálně to pocítili opět sociální demokraté a také komunisté. Dobrý výsledek zaznamenala řada místních a regionálních politických uskupení a nezávislí kandidáti.

Zmíněný úspěch hnutí ANO je do značné míry zastíněn nepříliš příznivým výsledkem v Praze. Právě v metropoli lze čekat s novou magistrátní koalicí citelný nárůst investic. Ty jsou počínaje rokem 2015 poměrně utlumené. V Praze se v uplynulých letech investuje sotva poloviční objem prostředků v porovnání s předkrizovými léty. Jde jistě o jeden z klíčových důvodů, proč hnutí ANO, jehož primátorka Adriana Krnáčová metropoli řídila od konce roku 2014, v Praze neuspělo tak jako v řadě jiných míst země.

Úspěch ODS a částečně i Pirátů má svůj základ v ekonomické prosperitě, kterou Česká republika už několikátým rokem zažívá. Voliči jsou v době prosperity méně orientováni na sociální jistoty a díky nízké míře nezaměstnanosti a svižnému růstu mezd se ochotněji  otevírají pravici. Z toho těží nejvýrazněji právě ODS, které se podařilo samu sebe vykreslit jako pravicovou sílu, jež jako jediná se skutečně může postavit „levicovému“ hnutí ANO.

Výsledek voleb nijak nenaruší dosavadní fungování vládní koalice, i když u sociálních demokratů nastane další výrazné pnutí. Sociální demokraté však nakonec zřejmě vsadí na postup setrvání ve vládě, přičemž se v ní - díky tomu, že ovládají ministerstvo práce a sociálních věcí - pokusí ještě více než doposud akcentovat sociální ohledy. Budou tedy pravděpodobně usilovat o další tlak na růst mezd,navyšování platů státních zaměstnanců či minimální mzdy.

Premiér Babiš se tím bude ocitat v situaci s omezeným manévrovacím prostorem, jelikož nebude chtít ztrácet své středové a středopravé voliče, kteří by v důsledku neskrývaně levicové vládní politiky patrně dále přecházeli zejména k ODS, jež je  teď hnutí ANO největším rivalem.

V proběhlých volbách oslabila tradiční levice a extrémní politické síly. Oboje představuje příznivou zprávu z hlediska dalšího ekonomického rozvoje ČR i z hlediska mezinárodních investorů. Podobně příznivě tito investoři hledí na úspěch středových a zejména pravicových stran. Volby tedy nijak nenaruší ani dosavadní prosperitu České republiky. Tu například v Praze podpoří již vzpomínaná předpokládaná intenzivnější investiční činnost.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Marta Kubišová znovu ve studiu nazpívala svůj největší hit!

Styl

V 50. letech připravil stát Čechoslováky o úspory. Tam, kde se vzbouřili, tvrdě zasáhl

Dům a zahrada

Máte doma v garáži akumulátorovou čtyřkolku či skútr? Dejte si pozor na baterii

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu