Cigarety opět zdražují. Kolik zaplatíte za krabičku?

 Zprávy 
15. října 2018 04:06 / Jitka Jahodová
  2   4
Zdražování zatím Čechy od kouření neodradilo Shutterstock
Za poslední dva roky zdražila v Česku krabička cigaret v průměru o deset korun. A další zdražení přichází i teď, zatím tedy jen o korunu. A důvodem je opatření z tabákové směrnice EU.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

V příštím roce čeká tabákové firmy další růst nákladů. Každá krabička vyprodukovaná na území Evropské unie bude totiž muset mít unikátní kód. Bude tak možno vysledovat její cestu od velkovýrobce až do vaší trafiky. Chce se tak znemožnit pašování cigaret a jejich následný nelegální prodej.

enže pro společnosti vyrábějící cigarety a kuřivo to znamená zbytečné stamilionové výdaje navíc. Kvůli kódu budou totiž nuceny změnit celkový design krabičky. Další zdražení bude následovat v příštím roce, aby si tabákové firmy udržely marže.

Prozatím se počítá se zdražením v řádu korun. Pokud však jste silní kuřáci a kouříte třeba dvě krabičky denně, rozdíl ve vaší peněžence bezpochyby pocítíte.

Podle statistik to zatím nevypadá, že by zdražování odrazovalo Čechy od kouření. A výrazný pokles prodeje cigaret a tabákových výrobků nebyl zaznamenán ani po zákazu kouření v restauracích a hospodách v květnu 2017. Od té doby se podle adiktologa Adama Kulhánka snížil počet vykouřených cigaret o dvě až tři cigarety denně na jednoho kuřáka. „Hlavní motivací ale nejsou zákonná omezení. Kuřáci to dělají především kvůli svému zdraví," domnívá se Kulhánek.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Potvora z Modrého kódu dostala ochutnat vlastní medicínu!

Styl

Cítíte se v zimě unavení a bez energie? Existují způsoby, jak to změnit

Dům a zahrada

Důvody, proč je leden nejlepší měsíc pro designové změny ve vašem domě

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu