Hilšerovi se Senát vyplatí. Kolik dostane?

 Zprávy 
17. října 2018 04:03 / Jitka Jahodová
  40   7
Marek Hilšer chce peníze použít mimo jiné na vznik centra pro občanskou politiku. Česká televize
Senátní volby přinesly kromě změny uspořádání horní komory taky úsporu pro stát. Stranám totiž pošle méně na příspěvcích na mandát. Bývalý prezidentský kandidát Marek Hilšer se do Senátu dostal za hnutí, které sám založil a jehož je předsedou, připadne mu tak 900 tisíc ročně.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Kromě 27 křesel se v senátních volbách hrálo téměř o 150 milionů korun státních příspěvků na následujících šest let. Nejvíc si přilepší stranická pokladna ODS. Naopak nejvýraznější propad příjmů pocítí ČSSD. Státní kasa nově ušetří necelé tři miliony korun ročně za senátory, kteří se dostali do horní komory jako nezávislí kandidáti.

Příspěvek je 900 tisíc korun za každý rok šestiletého mandátu. Celkem tedy až 5 milionů a 400 tisíc korun za každého senátora. Tyto peníze náleží politické straně nebo hnutí, které přihlásily ve volbách úspěšného kandidáta.

Marek Hilšer chce peníze použít na provoz centra pro občanskou politiku. „Chtěl bych tam pořádat různé debaty, diskuse, otvírat otázky, které jsou důležité pro tuto společnost. Budu mít svůj senátorský plat a rozhodně ty peníze nejsou určeny na to, abych já bral nějaký plat,“ řekl v rozhovoru Radiožurnálu.

Jak je to s příspěvkem v případě koalice stran, vysvětlila Klára Pěknicová z ministerstva vnitra: „Pokud kandidáta přihlásila k registraci koalice, náleží příspěvek té politické straně sdružené v koalici, která kandidáta navrhla. Oba údaje – kdo kandidáta přihlásil k registraci, i případně kdo jej v rámci koalice navrhuje, jsou uváděny jak na přihlášce k registraci tak na hlasovacím lístku. V případě koalice může kandidáta navrhovat jen jedna politická strana.“

To se týká třeba někdejšího zájemce o prezidentské křeslo Jiřího Drahoše, který se do Senátu dostal s podporou hnutí STAN, TOP 09, lidovců a Strany zelených. Peníze bude stát posílat pouze navrhujícímu hnutí STAN. „My jsme uzavřeli koaliční dohodu a na základě té bude čtvrtina z těch peněž vždycky postoupená těm zbývajícím stranám,“ vysvětluje předseda hnutí Petr Gazdík.

Starostové a nezávislí k tomu navíc získali další tři senátory, což pro ně znamená navýšení příjmů o téměř tři miliony korun ročně.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Potvora z Modrého kódu dostala ochutnat vlastní medicínu!

Styl

Cítíte se v zimě unavení a bez energie? Existují způsoby, jak to změnit

Dům a zahrada

Důvody, proč je leden nejlepší měsíc pro designové změny ve vašem domě

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu