Slabší růst čínské ekonomiky nelze svádět jen na obchodní válku

 Komentáře 
20. října 2018 04:07 / Jitka Jahodová
  0   3
Slabší růst čínské ekonomiky nelze svádět jen na obchodní válku Internet
Růst čínské ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalil na 6,5 procenta ze 6,7 procenta v předchozím kvartálu a zaostal za očekáváním. Je nejslabší od vypuknutí finanční krize začátkem roku 2009. Informoval o tom čínský statistický úřad.
Nejnovější

Pád britské vlády může ohrozit více pracovních míst v ČR než případný pád vlády české, varuje známý ekonom

Růst čínské ekonomiky zaostal ve třetím čtvrtletí za očekáváním v prvé řadě kvůli slabému výkonu tamního průmyslu, jehož meziroční expanze zpomalila z šesti procent ve druhém čtvrtletí na 5,3 procenta. Slábnutí pociťuje ovšem také maloobchodní segment.

Tržby z prodejů automobilů klesly v září meziročně o 7,1 procenta, nejvýrazněji od roku 2002. Jinými slovy, zpomalení čínské ekonomiky nelze rozhodně svádět pouze na eskalaci obchodní války.

Ta nepochybně přispívá ke špatnému sentimentu institucionálních investorů i řadových Číňanů, který se následně projevuje výprodejem na tamním akciovém trhu. Takže klíčový ukazatel čínských akcií, Šanghajský kompozitní index, v letošním roce zatím odepisuje takřka 23 procent.

Po srovnání, klíčový ukazatel amerických akcií, Standard & Poor’s 500 je letos nahoře o 3,6 procenta (viz graf níže: bílá křivka - americké akcie, zelená křivka - čínské akcie).

Ztráta dynamiky čínské ekonomiky však zdaleka není hnána pouze špatnou náladou z obchodní války a výprodejem na burzách, ale plyne z převážné míry z domácích zdrojů, ať už jím je třeba právě zmíněné ochabování průmyslové výroby či pokles prodeje automobilů.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nikol Švantnerová se představila jako módní návrhářka

Styl

Jedlé kaštany jsou oblíbenou zimní pochoutkou. Navíc jsou zdravé a pomáhají proti vyčerpání a stresu

Dům a zahrada

Jak správně doma rozmístnit zásuvky a vypínače

Zavřít reklamu