Levnou alternativu klasického bydlení si ročně pořídí zhruba 500 Čechů. Má to ale háček

 Zprávy 
21. října 2018 04:00 / Jitka Jahodová
  0   1
Mobilní domy jako levná alternativa klasického bydlení získává na oblibě Shutterstock
Ceny bytů a domů v Česku stále patří k nejrychleji rostoucím v Evropě. To nahrává nejrůznějším alternativním řešením situace s bydlením. Jedním z nich je třeba mobilní dům. Zánovní se dá sehnat za cenu od několika desítek tisíc do půl milionu korun.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Dlouhý je zhruba 12 metrů, široký 3 a půl a vydrží až půl století. Pro jeho provoz stačí jen pozemek a přípojky na vodu a elektřinu. Ne vždy pro takovou alternativu ale mají pochopení stavební úřady. Domky široké zhruba 3,5 metru si podle Asociace prodejců mobilních domů ročně koupí okolo 500 Čechů. Asi polovina z nich v nich pak žije po celý rok.

Takzvané mobilheimy však často nemají příliš v oblibě stavební úřady. Nevyhovuje jim třeba snížená výška stropu. Jenže umístit dům bez povolení se podle Viléma Frčka z Ministerstva pro místní rozvoj nemusí majiteli vyplatit.

Zjistí-li stavební úřad umístění mobilního domu bez územního rozhodnutí, zahájí řízení o jeho odstranění. Za umístění mobilního domu bez územního rozhodnutí lze uložit pokutu až do výše 500 000 Kč. Je proto potřeba myslet i na to, jestli je pozemek, na který se dům přiveze, vůbec určený ke stavbě.

Od roku 2015 se to už víc kontroluje, jestli je budova spojená se zemí, a zda je, nebo není využívaná k trvalému bydlení. To ale neplatí pro ty, kteří si mobilní dům nechají přivézt na pozemek a využívají ho jako chatu. Toho využívají většinou mladí, kteří mají vyšší nároky. Nechtějí kupovat staré chaty bez vody a bez elektřiny. Je to pro ně opravdu rychlé, ekonomické a efektivní řešení.

Na mobilní dům se dokonce dá vzít i hypotéka. Podmínkou ale je, aby byla stavba zapsaná v katastru, říká hypoteční specialista společnosti ChytrýHonza.cz, Daniel Horňák. „I pokud bychom měli tuto stavbu zapsanou v katastru nemovitostí, může se nám stát, že ocenění pro banku, to znamená ocenění aktuální ceny, může vycházet níže a můžeme pak mít problém zafinancovat například 80 % této stavby.“

Pokud ale mobilní dům nemá pevné základy, dá se financovat jen takzvanou americkou hypotékou, tedy s ručením jinou nemovitostí.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Potvora z Modrého kódu dostala ochutnat vlastní medicínu!

Styl

Cítíte se v zimě unavení a bez energie? Existují způsoby, jak to změnit

Dům a zahrada

Důvody, proč je leden nejlepší měsíc pro designové změny ve vašem domě

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu