Levnou alternativu klasického bydlení si ročně pořídí zhruba 500 Čechů. Má to ale háček

 Zprávy 
21. října 2018 04:00 / Jitka Jahodová
  0   1
Mobilní domy jako levná alternativa klasického bydlení získává na oblibě Shutterstock
Ceny bytů a domů v Česku stále patří k nejrychleji rostoucím v Evropě. To nahrává nejrůznějším alternativním řešením situace s bydlením. Jedním z nich je třeba mobilní dům. Zánovní se dá sehnat za cenu od několika desítek tisíc do půl milionu korun.
Nejnovější

Pád britské vlády může ohrozit více pracovních míst v ČR než případný pád vlády české, varuje známý ekonom

Dlouhý je zhruba 12 metrů, široký 3 a půl a vydrží až půl století. Pro jeho provoz stačí jen pozemek a přípojky na vodu a elektřinu. Ne vždy pro takovou alternativu ale mají pochopení stavební úřady. Domky široké zhruba 3,5 metru si podle Asociace prodejců mobilních domů ročně koupí okolo 500 Čechů. Asi polovina z nich v nich pak žije po celý rok.

Takzvané mobilheimy však často nemají příliš v oblibě stavební úřady. Nevyhovuje jim třeba snížená výška stropu. Jenže umístit dům bez povolení se podle Viléma Frčka z Ministerstva pro místní rozvoj nemusí majiteli vyplatit.

Zjistí-li stavební úřad umístění mobilního domu bez územního rozhodnutí, zahájí řízení o jeho odstranění. Za umístění mobilního domu bez územního rozhodnutí lze uložit pokutu až do výše 500 000 Kč. Je proto potřeba myslet i na to, jestli je pozemek, na který se dům přiveze, vůbec určený ke stavbě.

Od roku 2015 se to už víc kontroluje, jestli je budova spojená se zemí, a zda je, nebo není využívaná k trvalému bydlení. To ale neplatí pro ty, kteří si mobilní dům nechají přivézt na pozemek a využívají ho jako chatu. Toho využívají většinou mladí, kteří mají vyšší nároky. Nechtějí kupovat staré chaty bez vody a bez elektřiny. Je to pro ně opravdu rychlé, ekonomické a efektivní řešení.

Na mobilní dům se dokonce dá vzít i hypotéka. Podmínkou ale je, aby byla stavba zapsaná v katastru, říká hypoteční specialista společnosti ChytrýHonza.cz, Daniel Horňák. „I pokud bychom měli tuto stavbu zapsanou v katastru nemovitostí, může se nám stát, že ocenění pro banku, to znamená ocenění aktuální ceny, může vycházet níže a můžeme pak mít problém zafinancovat například 80 % této stavby.“

Pokud ale mobilní dům nemá pevné základy, dá se financovat jen takzvanou americkou hypotékou, tedy s ručením jinou nemovitostí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nikol Švantnerová se představila jako módní návrhářka

Styl

Jedlé kaštany jsou oblíbenou zimní pochoutkou. Navíc jsou zdravé a pomáhají proti vyčerpání a stresu

Dům a zahrada

Jak správně doma rozmístnit zásuvky a vypínače

Zavřít reklamu