Všechno, co byste měli vědět o zdražování elektřiny a plynu

 Zprávy 
22. října 2018 04:01 / Jitka Jahodová
  0   0
V příštím roce se očekává výrazné zdražení energií Pixabay
Domácnosti i firmy se musejí připravit, že za elektřinu budou platit výrazně více než dosud. Kdo si vytápí rodinný domek elektřinou, zaplatí za letošek o tři až čtyři tisíce více než loni. Zhruba o tisícovku víc si budou muset připravit i lidé, kteří používají elektřinu k běžné spotřebě v bytech.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Na nejčastějčí dotazy ohledně zdražování energií nám odpovídal Lukáš Kovanda, hlavní ekonom investičních fondů CZECH FUND. 

1. Většina dodavatelů elektřiny již tento rok přistoupila k růstu cen pro zákazníky z důvodu rostoucích velkoobchodních cen komodity. Lze příští rok očekávat další zdražování elektřiny? Z jakých důvodů?

Ano, elektřina bude dále zdražovat. Nejen v roce 2019, ale pak i v dalších letech, pravděpodobně až do roku 2022. Domácnosti se příští rok musí připravit na růst cen elektřiny v rozmezí od sedmi do deseti procent. Důvodem je růst cen velkoobchodní elektřiny. Za něj může pro změnu růst cen emisních povolenek a růst cen uhlí na světových trzích, který souvisí s globálním hladem po energiích a s omezením čínské produkce uhlíz environmentálních důvodů.

2. Počátkem října oznámil zdražení v průměru o 5 procent u nezafixovaných produktů první významnější dodavatel plynu – E.ON. Jaká je situace u plynu? Budou následovat s podobným krokem další dodavatelé? Proč? O kolik procent by si mohli lidé příští rok za zemní plyn připlatit?

V České republice sice převažuje výroba elektřiny v uhelných elektrárnách z uhlí nebo v těch jaderných z jádra, ovšem v celosvětovém měřítku mají své významné postavení i paroplynové elektrárny. Při růstu ceny uhlí se tedy cenově výhodnější stává produkce elektřiny z plynu, což ovšem záhy vede k růstu poptávky po plynu a jeho zdražování. Plyn pochopitelně zdražuje i z dalšího důvodu, kterým je růst cen ropy na světových trzích. Vývoj jeho ceny je s vývojem ceny ropy do značné míry provázán. Ropa začátkem října podražila na maximum od roku 2014. Domácnostem tak plyn bude zdražovat i v příštím roce, a to o pět až sedm procent. Na vývoj na trhu s plynem už v srpnu reagoval Energetický regulační úřad, který navýšil indikativní cenu plynu pro letošní čtvrté čtvrtletí o osm procent.

3. Je vhodné si v současnosti cenu elektřiny a plynu zafixovat? Nebo už je pozdě?

Ceny obou energií dále porostou v příštích letech. Tento trend by mohl zvrátit jen závažný globální ekonomický útlum. Ten sice například z důvodu utahování měnové politiky v USA nebo z důvodu eskalace americko-čínské obchodní války nelze vyloučit, ale jeho pravděpodobnost je stále poměrně nízká. Proto se stále může vyplácet ceny zafixovat.

4. Vytápění – Jak jsou na tom cenově další možné alternativy elektřiny a plynu - tj. uhlí, dřevo, pelety aj. Zdražují také? Čím byste doporučil topit člověku, který má rodinný domek a je jen na jeho volbě, jaký druh vytápění zvolí?

Jako nejvýhodnější palivo se tak nyní jeví „staré dobré“ dřevo. A jinak tomu asi nebude ani v následujících až čtyřech letech. V porovnání s rokem 2017 dřevo jako jediné z paliv zlevňuje. Na trhu je ho totiž momentálně přebytek, hlavně z důvodu kůrovcové kalamity, kterou vyhrotilo letošní suché počasí. Trh se bude do rovnováhy vracet i několik let. Nůžky mezi cenou vytápění uhlím, elektřinou nebo plynem na jedné straně a dřevem na straně druhé se tedy budou v příštích letech, až dost možná do roku 2022, rozevírat. Uhlí, elektřina i plyn totiž budou dále zdražovat.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Potvora z Modrého kódu dostala ochutnat vlastní medicínu!

Styl

Cítíte se v zimě unavení a bez energie? Existují způsoby, jak to změnit

Dům a zahrada

Důvody, proč je leden nejlepší měsíc pro designové změny ve vašem domě

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu