Pojišťovna zaplatila bez soutěže 25 milionů advokátní kanceláři. Není jasné za co

 Zprávy 
25. října 2018 04:01 / Jitka Jahodová
  0   2
Není jasné za co pojišťovna platila, když sama má právníky Česká televize
Desítky milionů zaplatila Vojenská zdravotní pojišťovna ČR jediné advokátní kanceláři. Vybrala ji bez zadávacího řízení a není jasné, co kancelář dělala. Pojišťovna má navíc svůj právní odbor.
Nejnovější

Pád britské vlády může ohrozit více pracovních míst v ČR než případný pád vlády české, varuje známý ekonom

Na podezřelý tendr upozorňují závěry kontroly ministerstev financí a zdravotnictví zaměřené na období do roku 2016. Kontroloři přišli na „významné nedostatky v oblasti veřejných zakázek, revizního systému či smluv“. Podali dvě trestní oznámení.

„Nálezy kontroly se týkaly například poskytování právních služeb advokátní kanceláří v letech 2011–2016, za což bylo vyplaceno přes 25 milionů korun. Před poskytnutím služeb nebylo provedeno žádné zadávací řízení. Dohodnutá cena několikanásobně překročila běžnou hodinovou sazbu. Velkou část výsledků činnosti smluvních advokátů nebylo možné dohledat. V pojišťovně přitom existoval právní odbor s řadou právně vzdělaných zaměstnanců, který měl uvedené činnosti v popisu práce,“ zní nejvýraznější pochybení, na které kontroloři přišli. Server iROZHLAS.cz má k dispozici výstupy z jejich zprávy.

Podobně vážných pochybení se pojišťovna podle ministerstev dopustila v případě ekonomického poradenství a poradenství týkajícího se informační a komunikační technologie.

„Zde bylo v průběhu let 2013–2016 vyplaceno jedinému poradci 6,8 milionu korun na vedlejší pracovní poměr. Opět bez výběrového řízení a při existenci útvarů, které měly uvedené činnosti na starosti. Vyplácená hodinová sazba však byla znovu několikanásobně výši oproti internímu zajištění služeb,“ konstatují kontroloři.

Kvůli oběma pochybením podali trestní oznámení. „Selhala finanční kontrola i finanční kontrola z hlediska efektivity finančních prostředků a je na místě, aby to prověřily orgány činné v trestním řízení,“ upřesnil pro Radiožurnál ministr zdravotnictví Adam Vojtěch z ANO. Podle něj jsou zjištění závažná. „Bývalé vedení pojišťovny bývalo problematické v řadě oblastí,“ uvedl Vojtěch.

Audit poukazuje například i na chaos ve smluvních vztazích vojenské pojišťovny a poskytovatele protonové terapie: „Pojišťovna v jeden den uzavřela smlouvu s dodatky, po pár dnech dalším dodatkem sjednala s poskytovatelem určité povinnosti, které po pár dnech dalším dodatkem revokovala. Smlouvy nesly chybné názvy, jednu smluvní oblast upravovaly dvě smlouvy a podobně.“  

Kontrola se zaměřila na období, kdy pojišťovnu vedl ředitel Karel Štein, jehož policie stíhá kvůli korupci. Už v době, kdy ho vyšetřovala, inkasoval milionové odměny. Jak zdůrazňují výsledky aktuální kontroly, pojišťovna pod jeho vedením porušovala především zákon o finanční kontrole.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nikol Švantnerová se představila jako módní návrhářka

Styl

Jedlé kaštany jsou oblíbenou zimní pochoutkou. Navíc jsou zdravé a pomáhají proti vyčerpání a stresu

Dům a zahrada

Jak správně doma rozmístnit zásuvky a vypínače

Zavřít reklamu