Svátky vydělávají obchodníkům hromadu peněz. Které nejvíce?

 Zprávy 
06. listopadu 2018 04:14 / Jitka Jahodová
  1   1
Vánoce jsou z hlediska tržeb tuzemských obchodníků zdaleka nejvýnosnějším českým svátkem Shutterstock
Včera zveřejněné výsledky za zářijové maloobchodní tržby v ČR zklamaly. Vykázaly nejslabší meziroční růst za celé období od února 2017. I když po očištění o rozdílný počet pracovních dní letos a loni v září je výsledek o něco lepší, stále zůstává poměrně nepřesvědčivý.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Jde však jen o určité zakolísání. Spotřeba domácností bude letos stále tahounem české ekonomiky. Měly by to potvrdit zejména poslední dva měsíce roku, kdy se dá očekávat razantní nárůst poptávky po maloobchodním zboží. Důvodem číslo jedna je blížící se adventní čas a předvánoční nákupní horečka, která letos začne takzvaným Černým pátkem, tedy 23. listopadu.

Vánoce jsou z hlediska tržeb tuzemských obchodníků zdaleka nejvýnosnějším českým svátkem. Kolik vynášejí ekonomice jako celku a jaká letos bude průměrná útrata na obyvatele zachycuje tabulka níže, stejně jako pořadí na dalších místech.

1. Vánoce (dárky, stromeček, cukroví, kapr, alkohol...) - 11 000 Kč na obyvatele, celkově zhruba 96 miliard korun za všechny dospělé obyvatele ČR.

2. Silvestr (potraviny, alkohol, pyrotechnika) - 2 000 Kč na obyvatele, celkově zhruba 17,5 miliardy korun za všechny dospělé obyvatele ČR.

3. Velikonoce (dárky, beránek, čokoládoví zajíčci, alkohol,..) - 1100 Kč na
obyvatele, celkově zhruba 9,6 miliardy korun za všechny obyvatele ČR.

4. Dušičky (věnce, svíčky) - 140 Kč na obyvatele, celkově zhruba 1,2
miliardy korun za všechny obyvatele ČR.

5. Den matek (květiny) - v řadu stokorun, týká se ale pochopitelně jen obdarovávaných matek, příp. babiček.

6. Valentýn (květiny, šperky...) - v řádu stovek korun, ale spíše pouze v případě převážně mladých lidí do 35 let.

7. Mikuláš (dárky pro malé děti, kostýmy) - v řádu nižších stovek korun, ale spíše pouze v případě převážně rodin s malými dětmi ve věku do 10 let.

8. Halloween (alkohol, kostýmy) - v řádu nižších stovek korun, ale spíše pouze mezi specifickými skupinami lidí (mladí lidé, často cizinci žijící v ČR).

9. Sv. Patrik (alkohol) - v řádu nižších stovek korun, ale spíše pouze mezi specifickými skupinami lidí (mladí lidé, často cizinci žijící v ČR).

Černý pátek (vždy pátek po Dni díkuvzdání v USA, což letos vychází na 23. listopadu) - v ČR nejde ani náznakem o svátek, ale o obří marketingovou a slevovou akci, přenesenou z USA, se kterou u nás začátkem tohoto desetiletí začaly on-line obchody a postupně ji přejaly také obchody kamenné.

Tržby obchodníků na Černý pátek letos meziročně pravděpodobně opět porostou, až o desítky procent – online obchody mohou v týdnu, který Černým pátkem započne, počítat s tržbami v souhrnu kolem 5,5 miliardy korun. Češi během tohoto začínajícího dne předvánoční nákupní horečky nakupují hlavně elektroniku, např. mobilní telefony, ale také třeba oděvy či obuv.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Potvora z Modrého kódu dostala ochutnat vlastní medicínu!

Styl

Cítíte se v zimě unavení a bez energie? Existují způsoby, jak to změnit

Dům a zahrada

Důvody, proč je leden nejlepší měsíc pro designové změny ve vašem domě

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu