Zahraničnímu obchodu ČR nesvědčí hrozba divokého brexitu

 Zprávy 
07. listopadu 2018 04:06 / Jitka Jahodová
  0   0
Zahraničnímu obchodu ČR nesvědčí hrozba divokého brexitu Pixabay
Zahraniční obchod České republiky letos nebude tahounem ekonomiky jak v uplynulých letech. Přebytek zahraničního obchodu dle sezónně očištěných dat je letos v období od ledna do srpna slabší než za stejné období let 2016 a 2017.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Naposledy byl za dané období nižší v roce 2015. Z dlouhodobého hlediska je výkon stále slušný, ztráta dynamiky je ovšem zřejmá. Pokud by korunu neoslabovala hrozba obchodních válek, silný dolar a turbulence na rozvíjejících se trzích, byl by výkon zahraničního obchodu ČR ještě slabší. 

Kromě posílení koruny pod její hodnotu z dob intervence České národní banky z let 2013 až 2017 nesvědčí českému zahraničnímu obchodu ani útlum a nasycování západoevropského trhu s automobily a hrozba divokého brexitu bez dohody. Británie je jediným z klíčových obchodních partnerů ČR, na jehož území jsme letos od ledna od září vyvezli meziročně citelně nižší objem zboží. K poklesu došlo ještě ve vývozu na Slovensko, avšak tam se nejedná o tak znatelný propad.

Stavebnictví po dvou letech útlumu zažívá letos oživení, "roste jako z vody". Za celý rok 2018 by mělo vzrůst dvouciferným tempem, což bude ovšem částečně dáno poměrně nízkou srovnávací základnou loňského roku. Zářijová čísla potvrzují příznivý trend ve stavebnictví, které dle sezónně očištěných dat roste nejvýraznějším meziročním tempem od roku 2014. 

Stavebnictví pomáhá čerpání prostředků z fondů EU, které zhusta míří zejména do inženýrského stavitelství, např. na opravu silničních komunikací. V současnosti čerpání prostředků z fondů EU postupně zrychluje. Právě evropské peníze letos tuzemskému stavebnictví významně pomohou, takže poroste solidním tempem 10,8 procenta.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Potvora z Modrého kódu dostala ochutnat vlastní medicínu!

Styl

Cítíte se v zimě unavení a bez energie? Existují způsoby, jak to změnit

Dům a zahrada

Důvody, proč je leden nejlepší měsíc pro designové změny ve vašem domě

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu