Trump zaskočil trhy a čeští motoristé se mají na co těšit

 Zprávy 
16. listopadu 2018 16:05 / Jitka Jahodová
  0   5
Pohonné hmoty v ČR v příštích týdnech výrazně zlevní Pixabay
Citelnější zlevňování pohonných hmot je tu. I když hlavně u benzínu, u nafty moc patrné zatím není. Řidiči se ovšem mohou těšit na další cenový pokles. V uplynulém týdnu klesla cena benzínu o 14 haléřů na litr, na 33,55 koruny, zatímco nafta zlevnila o tři haléře na 33,75 koruny.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Důvodem je pokles cen ropy na světových trzích, který v posledním týdnu nabral dlouho nevídané obrátky.Ropa typu Brent se tak nyní prodává za cenu o zhruba dvacet dolarů za barel nižší než ještě počátkem minulého měsíce. Propadla se z ceny nad 86 dolary za barel na nynějších 66,30 dolaru za barel.

Prudké zlevnění ropy nastalo z velké části proto, že americký prezident Donald Trump zaskočil trhy, když osmi zemím povolil i po uvalení sankcí vůči Teheránu začátkem listopadu dále dovážet íránskou ropu. Čína, Indie, Jižní Korea, Japonsko, Tchaj-wan, Turecko, Itálie a Řecko tak mohou íránskou ropu odebírat dalších šest měsíců. To ovšem znamená, že výpadek dodávek íránské ropy nenastává v rozsahu, který trhy předpokládaly. To citelně stlačuje světové ceny ropy.

V České republice je však efekt poklesu cen ropy tlumen slábnoucí korunou, takže pohonné hmoty zatím zlevňují jen poměrně nevýrazně. Navíc ke zlevňování dochází s obvyklým zpožděním, tudíž další poklesy teprve ještě nastanou. Pumpaři a další firmy dodavatelského řetězce také těží z dobré ekonomické situace obyvatelstva a nízké nezaměstnanosti a otálejí s promítnutím poklesu cen ropy do cen pohonných hmot. Nicméně je jen otázkou času, kdy je silný konkurenční tlak mezi tuzemskými benzínkami ke snížení marží přiměje.

Proto bude zlevňování pohonných hmot pokračovat i v příštím týdnu. Litr benzínu zlevní o dalších zhruba dvacet haléřů, zatímco nafta půjde dolů o pět až deset haléřů na litr.

Dále se tak rozevřou nůžky mezi cenou nafty a cenou benzínu. Rozdíl nyní představuje dvacet haléřů na litr a je nejvyšší od března 2015. Situace, kdy je nafta dražší než benzín, je v ČR poměrně nezvyklá. V letech 2016 a 2017 vůbec nenastala. Může za nyní nynější nástup topné sezóny, neboť topná nafta slouží k produkci tepla, a také to, že petrolejová frakce, která se do nafty přidává za účelem dosažení její předepsané kvality, je letos dražší než v uplynulých letech.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Marta Kubišová znovu ve studiu nazpívala svůj největší hit!

Styl

V 50. letech připravil stát Čechoslováky o úspory. Tam, kde se vzbouřili, tvrdě zasáhl

Dům a zahrada

Máte doma v garáži akumulátorovou čtyřkolku či skútr? Dejte si pozor na baterii

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu