Tesco nabízelo kapustu nadupanou zákeřnými pesticidy

 Zprávy 
17. listopadu 2018 04:14 / Marie Popelková
  27   5
Kapusta vypadala v regálu hezky, ale byla plná jedů SZPI
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila v děčínském Tescu kapustu, která místo vitaminů byla plná nebezpečných pesticidů. Obchodnímu řetězci teď hrozí tučná pokuta.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Kapustu plnou jedů objevili inspektoři v rámci cílených kontrol cizorodých látek v sortimentu čerstvého ovoce a zeleniny. Jednalo se o čerstvou kapustu ve volném prodeji původem z Polska.

"Laboratorní rozbor SZPI potvrdil kontaminaci pesticidem chlorpyrifos v množství 0,16 miligramů na kilogram (mg/kg). Příslušný právní předpis stanovuje maximální povolený limit pro přítomnost chlorpyrifosu na 0,01 mg/kg," upřesnil muvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Chlorpyrifos je insekticid, který se používá jako ochrana rostlin proti hmyzím škůdcům. Je toxický, v půdě, vodě, dřevě atd. zůstává po týdny. Narušuje funkci hormonů v lidském těle, způsobuje pocit sucha v krku, poruchy spánku, zhoršení paměti, dezorientace, bolesti hlavy i poruchy řeči. Děti vystavené chlorpyrifosu dosáhly horších výsledků v testech paměti, inteligence a dalších mozkových funkcí. Tesco se nyní může připravit na pokutu.

V Českých obchodech přitom nejde o nic ojedinělého. Před časem se podobný případ řešil i v teplickém Kauflandu, kde se pro změnu objevilo pekingské zelí z Polska kontaminované pesticidem flonicamid. I tento insekticid se používá jako ochrana rostlin proti hmyzím škůdcům.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Marta Kubišová znovu ve studiu nazpívala svůj největší hit!

Styl

V 50. letech připravil stát Čechoslováky o úspory. Tam, kde se vzbouřili, tvrdě zasáhl

Dům a zahrada

Máte doma v garáži akumulátorovou čtyřkolku či skútr? Dejte si pozor na baterii

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu