Dobrá zpráva: Pohonné hmoty jsou v ČR jedny z nejlevnějších v rámci celé Evropy

 Zprávy 
24. listopadu 2018 04:09 / Marie Popelková
  2   6
Zlevňování pohonných hmot v ČR pokračuje Depositphotos
Čeští řidiči se mohou radovat. Zlevňování pohonných hmot v ČR totiž pokračuje. Benzín v uplynulém týdnu zlevnil o čtrnáct haléřů na 33,41 koruny za litr, zatímco cena nafty se snížila o osm haléřů na 33,67 koruny za litr. V ČR jsou tak pohonné hmoty levnější než na Slovensku a ve většině evropských zemích.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Důvodem je pokles cen ropy na světových trzích. Ropa pokračuje ve své dramatickém zlevňování, nejvýraznějším o roku 2014. V tomto týdnu se cena ropy typu Brent propadla na své takřka roční minimum, 62,53 dolaru za barel. Ještě začátkem minulého měsíce se přitom barel ropy Brent prodával za cenu o více než 26 dolarů vyšší.

Do prvního prosincového týdne lze podle českého ekonoma Lukáše Kovandy čekat další pokles cen. Rychlejší bude opět u benzínu než nafty, takže nůžky mezi cenou nafty a benzínu se dále rozevřou. V tuto chvíli jsou nejvíce rozevřené za celé období od března 2015, konkrétně o 26 haléřů na litr.

"Prosincový vývoj bude značně odvislý od výsledku argentinského jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na přelomu listopadu a prosince. Pokud trhy získají pocit, že oba politici chtějí citelně zmírnit současné obchodní napětí mezi oběma ekonomickými velmocemi, ropa získá impuls pro svůj cenový růst. Další impuls by pak mohlo přinést vídeňské zasedání OPEC a dalších významných těžařů včetně Ruska, konané 6. prosince," poznamenal Kovanda s tím, že růst by nastal tehdy, jestliže by se na tomto jednání dohodlo snížení těžby, což rozhodně nelze vyloučit. "V základním scénáři předpokládáme, že cena ropy Brent se v prosinci stabilizuje v pásmu od 70 do 75 dolarů za barel. Benzín by tak ke konci roku měl stát 32,80 koruny za litr a nafta 33,20 korun za litr," doplnil Kovanda.

Rozevírání nůžek mezi cenou nafty a cenou benzínu je podle něj dáno začátkem topné sezony, kdy stoupá poptávka po topné naftě užívané k produkci tepla. "Topná sezona se však pochopitelně opakuje každou zimu, zatímco například v uplynulých dvou zimách jsme nebyli svědky růstu cen nafty nad úroveň cen benzínu. To proto, že letos do situace vstupují ještě další faktory, kterým je zvláště cena petrolejové frakce, jež se do nafty přidává za účelem dosažení předepsané kvality. Tato frakce je letos dražší než v uplynulých letech," vysvětlil Kovanda.

Nafta bude dražší než benzín nejspíše do března 2019, záleží ovšem také na vydatnosti letošní zimy. Tuhá zima podpoří poptávku po topné naftě, což by mohlo udržet naftu na vyšší cenové úrovni, než je benzín, až do dubna 2019. Mírná zima naopak povede k tomu, že nafta své „zimní kralování“ ukončí již v únoru.

Většina zemí západní Evropy má dražší pohonné hmoty než ČR, některé ze zemí východní Evropy zase levnější. "Ale pozor, třeba Slovensko má vyšší ceny. Polsko pak zpravidla nižší. Rakousko a hlavně Německo jsou dražší, Maďarsko někdy levnější a jindy dražší. Jedná se ale o průměry. Rozhodně nelze vyloučit, že řidič natrefí na docela opačnou situaci, a to třeba hned v příhraničí, které bývá z hlediska cen pohonných hmot specifickou oblastí," dodal Kovanda.

A jak se budou ceny pohonných hmot vyvíjet v roce 2019? Tržní konsensus počítá s cenou ropy Brent pohybující se v roce 2019 v pásmu od 75 do 80 dolarů za barel. Dolar už nebude posilovat tolik jako letos. Naopak, koruna část svých letošních ztrát vůči němu umaže. Benzín by se tak měl pohybovat v cenovém rozpětí od 32,50 do 33 korun za litr, zatímco nafta v pásmu od 31,75 do 32,25 koruny za litr.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Marta Kubišová znovu ve studiu nazpívala svůj největší hit!

Styl

V 50. letech připravil stát Čechoslováky o úspory. Tam, kde se vzbouřili, tvrdě zasáhl

Dům a zahrada

Máte doma v garáži akumulátorovou čtyřkolku či skútr? Dejte si pozor na baterii

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu