Na české spotřebitele dolehla blbá nálada. Bojí se zdražování

 Komentáře 
28. listopadu 2018 04:26 / Marie Popelková
  3   3
Lidem kazí náladu růst cen bydlení a energií Depositphotos
Český statistický úřad (ČSÚ) zjišťoval ekonomickou náladu v České republice a výsledky moc optimistické nejsou. Lidé se děsí zdražování, říká k situaci český ekonom Lukáš Kovanda.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Češi se bojí zdražování. V listopadu dolehla na české spotřebitele „blbá nálada“. Sentiment spotřebitelů se oproti říjnu zhoršil meziměsíčně nejvýrazněji od listopadu 2011. „Spotřebitelům kazí náladu růst cen bydlení a energií v čele s elektřinou. Radost jim nedělá ani vyhlídka na začátek příštího roku, kdy mnohým z nich dále vzrostou ceny elektřiny, přidá se růst cen tepla a nakonec i plynu. Pohonné hmoty se navzdory poklesu cen ropy stále drží poměrně vysoko, blízko svých takřka čtyřletých maxim,“ konstatoval Kovanda.

Spotřebitelé podle něj nadále těží z napjaté situace na trhu práce, ovšem tuší, že situace už se příliš zlepšovat nebude a že se ani příliš zlepšit nemůže. I když příští rok bude tempo růstu mezd stále solidní, oproti tempu růstu v letošním roce nastane zpomalení. To rovněž může zasáhnout spotřebitelskou mentalitu negativně. „Spotřebitelská nálada klesla v listopadu nejníže od července 2017. Z dlouhodobého hlediska se drží stále poměrně vysoko, přesto je tak citelný meziměsíční pokles výstrahou. Pokud by se spotřebitelská nálada dále zhoršovala, bude třeba počítat s nižším růstem spotřebitelských výdajů v příštím roce. Spotřeba domácností by již nebyla tak silným tahounem jako letos, kdy je stále hlavní tahounem celé české ekonomiky,“ upozornil Kovanda.

Pozitivní je, že navzdory citelnému propadu spotřebitelské nálady se celkový ekonomický sentiment příliš nezhoršil. Situaci zachraňuje meziměsíční růst podnikatelského sentimentu, poznamenal Kovanda s tím, že nálada podnikatelů ve službách je nejvyšší od dubna 2008. Spotřebitelé jsou díky již dlouho trvající ekonomické prosperitě a růstu jejich životní úrovně ochotni utrácet více právě za služby.

„Nálada podnikatelů ve stavebnictví je rovněž nejvýše za posledních více než deset let, v celém období od září 2008. Stavebnictví po dvou letech útlumu zažívá letos oživení, ,roste jako z vody´. Za celý rok 2018 by mělo vzrůstdvouciferným tempem,“ podotkl Kovanda. Ceny stavebních prací přitom v říjnu dále zrychlily své meziroční růstové tempo. V průměru v letošním roce meziročně stoupají nejvýrazněji od roku 2008. Tehdy rostly za celý rok o 4,5 procenta, letos zatím o tři procenta. Ve zbývajících měsících roku však tento celoroční růst zesílí. Stavební práce zdražují kvůli růstu mezd a růstu cen energií.

Nezanedbatelnou roli hraje také nedostatek některých stavebních materiálů a z něho plynoucí tlak na růst cen. Růst stavební produkce a související růst cen ve stavebnictví je příznakem dlouho nevídané situace, kdy stavební firmy a podniky získávají silnější pozici v cenovém vyjednávání. Nemusí již „brát cokoli, co se vůbec naskytne“, ale mohou si více vybírat.

„Na solidní úrovni se drží nálada v průmyslu, zatímco sentiment podnikatelů v segmentu obchodu klesl vlivem zpomalování světové, evropské i české ekonomiky nejníže od listopadu 2014,“ dodal Kovanda.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Marta Kubišová znovu ve studiu nazpívala svůj největší hit!

Styl

V 50. letech připravil stát Čechoslováky o úspory. Tam, kde se vzbouřili, tvrdě zasáhl

Dům a zahrada

Máte doma v garáži akumulátorovou čtyřkolku či skútr? Dejte si pozor na baterii

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu