Podle průzkumu během vládní krize nejlépe obstál Miloš Zeman. Naopak propadla ČSSD

 Zprávy 
29. listopadu 2018 04:07 / Marie Popelková
  8   12
Kauza Čapí hnízdo ubírá Babišovi na popularitě Depositphotos
Nejlépe se během dvoutýdenní vládní krize spojené s eskalací kauzy Čapí hnízdo zachoval prezident Miloš Zeman. Vyplynulo to z exkluzivního průzkumu agentury Median pro Český rozhlas, ve kterém takto odpovědělo 41 % dotazovaných. Na druhé místo zařadili respondenti středopravou opozici (40 %) a na třetí média (39 %). Nejhůř obstála sociální demokracie, kterou kladně ohodnotilo 22 % dotazovaných.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Z průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas vyplývá, že eskalace kauzy Čapí hnízdo v posledních dvou týdnech nemá jednoznačné vítěze, spíše poražené. U nikoho ze zkoumaných aktérů nepřevažuje u dotazované veřejnosti názor, že by se v kauze chovali a přistupovali k ní správně.

„Nejlépe hodnoceno je chování prezidenta Miloše Zemana (správné podle 41 %), středopravé opozice (40 %) a médií (39 %). Ovšem musíme přiznat to, že jiní lidé hodnotí pozitivně prezidenta a jiní lidé hodnotí pozitivně například roli médií,“ popsal analytik Medianu Martin Kratochvíl.

Přístup premiéra Andreje Babiše v kauze schvaluje 34 % lidí, zatímco podle 57 % nebyl správný. Ve výzkumu tak vyšel jako ten, který nejvíce polarizuje. „Co se jednání a role sociální demokracie v posledních čtrnácti dnech týče, tak z těch, na které jsme se ptali, vychází nejhůře hodnocená. Pozitivně její roli hodnotí asi jen 22 % lidí,“ říká Kratochvíl.

Kauze Babiše a Čapího hnízda se ale věnoval i jiný bleskový průzkum Medianu. Z něj vyplynulo, že premiér Babiš většinu lidí nepřesvědčil, novým informacím v kauze Čapí hnízdo lidé důvěřují a řadí ji mezi nejzávažnější.

Zhruba 43 % důvěřuje a považuje za závažné nové informace, že syn Andreje Babiše musel odjet do zahraničí, aby nemusel vypovídat. Čtvrtina lidí této informací nevěří (26 %) a menšina jí věří, ale nepovažuje za závažnou (11 %). Zbytek neví či informaci nezaznamenalo. Velmi podobně hodnotí respondenti obecné podezření, že Andrej Babiš se snaží, aby jeho blízcí nemuseli vypovídat v kauze Čapí hnízdo.

Jako poměrně důvěryhodné a závažné jsou také hodnoceny informace o provázanosti lékařky Babišova syna a hnutí ANO (38 % důvěřuje a považuje za závažné).

Od srpna 2017, kdy byla Sněmovna požádána o vydání Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo, narostl počet lidí, kteří kauzu považují za „velmi důležitou“ pro směřování politiky a společnosti v ČR z 23 na 31 %.

Komentáře
Reklama
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kde a s kým zažívá Aňa Geislerová intenzivní štěstí?

Styl

Jaké tajemství během natáčení skrývala krásná princezna Lada?

Dům a zahrada

Dárky na poslední chvíli, které určitě potěší každého majitele mobilu

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu