Vyhlídky českého průmyslu se dále zatemňují

 Zprávy 
04. prosince 2018 04:17 / Jitka Jahodová
  2   3
Průmyslníci čelili prvnímu poklesu objemu nových zakázek za poslední více než dva roky. Pixabay
Výhled tuzemského průmyslu se nadále zatemňuje. Index nákupních manažerů v českém zpracovatelském průmyslu, který sestavuje společnost Markit, vykázal v listopadu nejslabší zlepšení provozních podmínek od srpna 2016.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Průmyslníci čelili prvnímu poklesu objemu nových zakázek za poslední více než dva roky. Tíží je zejména zpomalení německé průmyslové výroby. Provozní podmínky v německém průmyslu se v listopadu zlepšily nejslabší měrou od března 2016.

V Německu, podobně jako v ČR, se výhled průmyslu postupně zatemňuje už od počátku letošního roku. Na německý průmysl doléhá letošní zhoršení mezinárodních obchodních vztahů, hrozba obchodní války a přísnější testy a limity automobilových emisí.

Právě tíseň, jež svírá německý průmysl, se zásadním způsobem neblaze promítá do poklesu zahraničního odbytu české průmyslové výroby. Tento pokles byl v listopadu nejvýraznější od roku 2012. Stejně tak sentiment českých průmyslníků je na nejhorší úrovni za posledních šest let. Oslabení odbytu je vede k tomu, že pokračující růst cen vstupů – energií, mezd či výrobních surovin – adekvátně nepromítají do růstu svých produktů. To ve výhledu podvazuje jejich ziskovost a dále snižuje optimismus ohledně budoucnosti.

Nepříliš příznivá čísla z českého průmyslu se však příliš nepromítla do oslabení koruny. Česká měna dnes posiluje jak vůči euru, tak zejména víkendu dohodly hlavy Spojených států a Číny.

Příměří již dnes stačilo povzbudit asijské akcie a zpevnit asijské měny. Příměří zmírňuje napětí v mezinárodních obchodních vztazích, což podporuje poptávku mezinárodních investorů po rizikovějších aktivech, včetně české koruny. Ta tak díky příznivému zahraničnímu vývoji posiluje navzdory nepříliš příznivým domácím zprávám.

Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek podpořil náladu mezinárodních investorů svým tweetem, že Čína sníží a odstraní cla na americké automobily. Peking na ně nyní uvaluje čtyřicetiprocentní clo, přičemž 25 procentních bodů této celní sazby přidal jako odvetu za cla uvalená Washingtonem v rámci letošní obchodní války.

I tak je ovšem otázkou, jak dlouho investorům dobrá nálada z příměří vydrží. Přece jenom, jedná se o příměří přechodné a mezi představou Washingtonu a Pekingu o budoucím uspořádání obchodních vztahů zeje stále hluboká propast.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Potvora z Modrého kódu dostala ochutnat vlastní medicínu!

Styl

Cítíte se v zimě unavení a bez energie? Existují způsoby, jak to změnit

Dům a zahrada

Důvody, proč je leden nejlepší měsíc pro designové změny ve vašem domě

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu