Průměrná mzda dále rapidně roste a dosáhla dalšího rekordu

 Zprávy 
05. prosince 2018 04:04 / Jitka Jahodová
  10   4
Za celý letošní rok dosáhne průměrná mzda úrovně zhruba 32 tisíc korun. Pixabay
Průměrná mzda dále rapidně roste, za celý letošní rok dosáhne úrovně zhruba 32 tisíc korun. Poprvé překoná hranici 30 tisíc korun. Průměrná reálná mzda vzrostla ve třetím čtvrtletí meziročně o šest procent, tedy mírně výrazněji, než předpokládal trh.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Vzhledem k tomu, že v prvním pololetí rostla reálná mzda průměrně tempem 6,4 procenta, jedná se přesto o mírné zvolnění tempa růstu.

Nominální mzda ovšem rostla tempem 8,5 procenta, což je stále velice slušný, ale střednědobě neudržitelný, výsledek. Průměrná mzda v nominálním vyjádření dosáhla v ČR ve třetím kvartále 31 516 korun.

Za celý letošní rok by průměrná nominální mzda měla vzrůst o 8,4 procenta. V nominálním vyjádření tak bude za celý letošní rok činit zhruba 32 tisíc korun, což znamená, že poprvé v historii ČR překoná průměrná mzda v ročním sledování úroveň 30 tisíc korun. Hranice 20 tisíc korun byla v ročním sledování překonána v roce 2007, hranice 10 tisíc korun pak v druhé polovině 90. let.

V příštím roce ale již dojde ke zvolnění tempa mzdového růstu. V nominálním vyjádření by v roce 2019 měla průměrná mzda stoupnout o 6,6 procenta. Dynamika mzdového růstu má tedy svůj vrchol za sebou. To proto, že zvolňuje dynamika růstu ziskovosti podnikové sféry. Projeví zpomalením růstu objemu bonusů a odměn, které jsou každoročně vypláceny zejména na sklonku roku, což způsobuje, že ve čtvrtém čtvrtletí je nominální úroveň průměrné mzdy každoročně zřetelně nejvyšší.

Míra zisku tuzemské podnikové sféry už letos klesla nejníže od roku 1999, přičemž klíčovým důvodem je právě markantní nárůst mezd. V něm se odráží nejen výjimečná ekonomická prosperita uplynulých čtvrtletí, ale i citelné navyšování minimální mzdy a tím pádem také takzvaných zaručených mezd a tedy celkové mzdové hladiny. Svým dílem pochopitelně přispívá růst platů státních zaměstnanců.

Ústřední faktor v pozadí mzdového růstu, napjatá situace na trhu práce, přetrvá i v příštím roce. Ovšem míra nezaměstnanosti už nemá příliš kam klesat, což je další důvod, proč i mzdový růst nyní začíná zmírňovat. A zmírňovat bude v průběhu příštího roku.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Marta Kubišová znovu ve studiu nazpívala svůj největší hit!

Styl

V 50. letech připravil stát Čechoslováky o úspory. Tam, kde se vzbouřili, tvrdě zasáhl

Dům a zahrada

Máte doma v garáži akumulátorovou čtyřkolku či skútr? Dejte si pozor na baterii

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu