Pekarová aspiruje na šéfku sněmovny. Éra pochybných partiček musí podle ní skončit

 Zprávy 
20. října 2021 06:25 / Marie Popelková
  26
📷
1 fotografie v galerii
Šéfkou sněmovny bude zřejmě Markéta Pekarová Adamová TOP 09
Kandidátkou koalic SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN na post předsedkyně nové Poslanecké sněmovny bude šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Předseda ODS Petr Fiala zároveň prohlásil, že by vláda Andreje Babiše (ANO) už neměla dělat klíčová rozhodnutí.

"Moc si vážím toho, že se představitelé koalice SPOLU a koalice Pirátů a STAN shodli na mé nominaci. Krizová doba, kterou si celá naše společnost prochází, vyžaduje víc než kdy dřív, aby vysocí ústavní činitelé společnost sjednocovali, motivovali a šli dobrým příkladem. V současné době je to bohužel spíš naopak. Zároveň je potřeba vrátit důvěru v to, že ústavní funkce neslouží zájmům pochybných partiček. Důvěru, že demokratické principy nebudou ohýbány. A důvěru, že slušnost není slabost. Věřím, že k tomu svou měrou přispěji," uvedla v tiskové prohlášení Markéta Pekarová Adamová

SPOLU a Piráti se STAN nabídnou dvě křesla místopředsedů sněmovny hnutí ANO, odpovídá to podle Fialy volebnímu výsledku. Naopak SPD by podle něj post místopředsedy mít nemělo. „Pokud budeme respektovat zásady poměrného zastoupení ve vedení Poslanecké sněmovny a pokud bude mít hnutí ANO jako nejsilnější klub z budoucí opozice dva místopředsedy, tak to početně nevychází,“ řekl pro ČT24.

Nová sněmovna by podle SPOLU a Pirátů se STAN měla mít šest místopředsedů, kromě dvou z ANO po jednom z ODS, KDU-ČSL, Pirátů a STAN. Předseda Pirátů Ivan Bartoš na Twitteru oznámil, že místopředsedkyní nové sněmovny za Piráty bude jejich první místopředsedkyně Olga Richterová. Aktuální dolní komora má místopředsedů pět, a to z KSČM, ČSSD, ODS, SPD a Pirátské strany.

Pekarová Adamová bude podle Fialy důstojnou reprezentantkou sněmovny. „Má zkušenosti, ví, jak funguje Poslanecká sněmovna, a myslím si, že svojí politickou kariérou prokazuje celou dobu to, že bude kultivovanou a dobrou reprezentantkou všech poslanců, kteří v Poslanecké sněmovně zasedají,“ uvedl .

Návrh podpořili i Piráti se Starosty. „My jsme s tím srozuměni a myslíme, že právě Markéta Pekarová Adamová bude i jakýmsi symbolem změny ve vedení Poslanecké sněmovny,“ uvedl šéf STAN Vít Rakušan.

Debata o struktuře vlády podle Fialy začala, konkrétní rozdělení ministerstev ale zatím nelze říct. „K programovým otázkám jsme se skutečně dostali, ale v tuto chvíli ještě čekáme na výsledky jednání našich pracovních skupin. Vrátíme se k otevřeným programovým otázkám příští týden na jednání, které budeme mít v úterý,“ upřesnil Fiala.

Fiala ale připustil vznik pozice ministra nebo vicepremiéra pro digitalizaci. „Jen připomenu, že koalice SPOLU má něco takového ve svém volebním programu, takže pro nás je to jedna z věcí, se kterou do vyjednávání jdeme,“ konstatoval.

Dosluhující Babišova vláda by také podle Fialy už neměla dělat klíčová rozhodnutí s vlivem na rozpočet.

Zdroj: ČT24, TOP 09.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

České osobnosti ovládly ledovec. Letošní sezonu zahájil i herec Jan Čenský

Styl

Skutečně káva, zelený čaj a chilli zrychlují metabolismus, nebo je to jen mýtus?

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu