Půjčujete známým a příbuzným? Pozor! Možná o prachy přijdete!

 Byznys & Finance 
22. ledna 2015 05:10 / Lukáš Bauer
  2   0
Běžní lidé by byli většinou špatnými věřiteli, ukázal průzkum. wikimedia.com
Nejnovější

Švýcarsko odmítlo občanství dvěma muslimům, nechtěli podat ruku

Jak by se zachovala polovina dotázaných Čechů, kteří by měli půjčit někomu větší množství peněz? Mnohem hůř než většina bank a jiných peněžních ústavů.

Podle průzkumu jedné z finančních společností by překvapivě nastavili přísnější podmínky a dlužníky mnohem dřív upomínali. Na druhou stranu by mnoho z nich zapomnělo žádat po věřiteli potvrzení jeho příjmů.

Lidé by byli přísnými, ale na druhou stranu i lehkovážnými, věřiteli. Na otázku, kolik by chtěli zpět za půjčku 100 tisíc na pět let, se překvapivě lehce shodli. Největší skupina lidí, přesně 22 procent dotázaných, uvedlo částku deset tisíc korun. A přesně třetina dotázaných by chtěla navíc částku mezi 5 a 15 tisíci korunami. Takovou sazbu u úvěrů v současnosti rozhodně nikdo neposkytuje a je téměř třikrát nižší než nejlepší nabídka na trhu. Druhá velká skupina lidí, bezmála 18 procent, pak zadala hodnotu přesně 20 tisíc.

Lidé zapomínají na to, že jako věřitelé dávají z kapsy vlastní peníze, které pak mají sloužit někomu jinému. Pokud si půjčení takové částky na mnoho let cení jen na 10 až 20 tisíc korun, zapomínají započítat riziko, že jim dlužník nesplatí celou částku. Právě tuto možnost musí zodpovědný věřitel zohlednit.

„Tak nízce nastavený úrok se tedy sice zdá být vstřícný a levný, ale pravděpodobně by na něm samotný věřitel prodělal. Ke stejnému výnosu mohou vést i jiné druhy investic, které jsou mnohem méně riskantní. Například akcie nebo dluhopisy,“ říká Michal Kozub, analytik společnosti Home Credit. Vysvětluje tak, že do ceny úvěrů je potřeba započítat rezervu na to, že některé půjčky zůstanou nesplacené a nedobytné.

Jako věřitelé jsou Češi neopatrní a nedokážou dobře zvolit záruky, kterými by si poskytnutý úvěr jistili. Čtyřem procentům dotázaných by stačilo čestné slovo dlužníka, že úvěr vrátí. A jen necelá polovina by chtěla vědět, zda dotyčný má práci, a tedy z čeho úvěr splatit.

„Lidé by se tedy klidně spolehli na slib a vůbec nezjišťovali, zda jim dlužník může jejich peníze vrátit. Přitom dotaz na to, jestli lidé mají příjem, patří k základním informacím. Je to i základní rozlišovací prvek seriózních poskytovatelů úvěrů od šedé zóny. Protože nebezpeční věřitelé se vyznačují právě tím, že poskytují úvěry i lidem bez jakýchkoli příjmů,“ varuje Kozub.

Pozitivní informací je to, že 70 procent dotázaných by chtělo smlouvu podepsanou u notáře. Nepřímo tím říkají, že chtějí jistotu platnosti smlouvy, aby ji v případě problémů nebylo možné zpochybňovat.
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jak si žije nová Česká Miss Lea Šteflíčková? Užívá v luxusu za milióny!

Styl

Co je zdravější petržel nebo celer? Známe odpověď

Dům a zahrada

Jak vyčistit ucpaný odpad? Jde to i bez chemie

Zavřít reklamu