Sexuálně přenosná choroba, která způsobuje až rozpad genitálií, se masově šíří Anglií

 Zahraniční 
23. října 2021 19:51 / Mirka Malá
  12
📷
1 fotografie v galerii
Donovanózu způsobuje bakterie tyčinkovitého tvaru Shutterstock
Kdysi vzácná pohlavně přenosná nemoc, která způsobuje vředy na pohlavních orgánech, se podle posledních zpráv šíří po celé Velké Británii.

Případy donovanózy, která způsobuje silné vředy, které poškozují genitální tkáň, jsou v Anglii detekovány od roku 2016, ale čísla výskytu neustále rostou a podle údajů a odborníků citovaných Birmingham Live se očekává prudký nárůst případů. "Čísla naznačují, že donovanóza, o které se dříve předpokládalo, že se vyskytuje v Indii, Brazílii a Nové Guineji, je v Anglii stále běžnější," řekl deníku Dr. Datta z MyHealthCare Clinic v Londýně. Choroba bude brzy představovat riziko pro veřejné zdraví.

Jak se nemoc šíří

Donovanóza se obecně přenáší nechráněným sexem, ale ve vzácných případech se může šířit prostřednictvím nesexuálního kontaktu kůže na kůži a u novorozenců prostřednictvím jejich maminek. Infekčním původcem této sexuálně přenosné nemoci je Calymmatobacterium granulomatis z rodu Klebsiella, což je gramnegativní bakterie tyčinkovitého tvaru.

Nemoc se projevuje vznikem praskajících vředů v oblasti genitálií a řitního otvoru. Inkubační doba trvá různě dlouho, obvykle ale 1 až 12 týdnů. Nejprve se na genitáliích nebo v oblasti řitního otvoru objeví jeden či více nebolestivých puchýřků vyplněných čirou tekutinou. Ty ale postupně rostou a mohou také splynout do větších útvarů s temně červenou spodinou. Puchýře následně praskají a tím se z nich stanou vysoce nakažlivé vředy, po kterých zůstávají vazivové jizvy. Ale to není zdaleka všechno. V konečné fázi této nemoci dochází k destrukci zevních pohlavních orgánů, třísel i konečníku.

Nejde tedy o žádné lehké onemocnění, ale o chorobu, která může mít až fatální následky. V České republice se tato sexuálně přenosná nemoc naštěstí vyskytuje jen vzácně. Na druhou stranu to samé si ještě před několika lety mysleli i v Anglii. Dále čtěte: Americký prezident Joe Biden odkládá vydání záznamů o atentátu na JFK. Vymlouvá se na pandemii.

 Zdroj: NY Post, Venerologie.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Igor Chmela promluvil o tajemství slavné Partičky, Alzheimerově chorobě i práci pečovatele

Styl

Přesolené jídlo nemusí letět hned do koše. Chuť můžete spravit dalšími přísadami

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu