Klimatizace vás nemusí zruinovat! I teď, během "babího léta", bude občas potřeba…

 Byznys & Finance 
26. srpna 2015 04:10 / redakce
  0   0
Jak správně používat klimatizaci? Facebook
Nejnovější

Švýcarsko odmítlo občanství dvěma muslimům, nechtěli podat ruku

Letošní léto bylo extrémně teplé, zaznamenali jsme více než 30 tropických dnů. I během září ještě můžeme očekávat několik nadprůměrně teplých dní. Doma i v kanceláři může být vedro stále dost úmorné a vy prostě jednoduše zapnete klimatizaci. Její provoz však není právě levný a může vám, nebo vaší firmě, nepříjemně zvednout účet za energie.

Spotřebu energie u klimatizace závisí zejména na tom, jaký zvolíte provozní režim a jak klimatizaci udržujete. Základním režimem klimatizace je chlazení. Jak vlastně režim chlazení funguje? Po ochlazení na požadovanou teplotu se kompresor vypne a vzduch pomocí ventilátoru dále cirkuluje a udržuje se nastavená teplota.

V režimu chlazení je důležité, aby ventilátor běžel na maximální otáčky, protože jedině takto dochází k optimálnímu odebírání tepla z klimatizovaného prostoru a tvoří se minimum námrazy a kondenzátu. Vzduch je také lépe po prostoru rozptýlen, ale může se zase vyskytovat nepříjemný „permanentní průvan“.

„U konkrétního koncového zákazníka může jeho spotřeba stoupnout až o cca 15 %, právě díky provozu klimatizace. V České republice přitom stoupá počet lidí, kteří si do domů i bytů pořizují klimatizační jednotky. Zároveň přibývá administrativních budov či obchodních prostor (hypermarkety, výrobní haly a podobně), kam se klimatizace montují. I to má zásadní vliv na spotřebu energie,“ říká ředitel společnosti Energie 2 Dávid Vlnka.
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jak si žije nová Česká Miss Lea Šteflíčková? Užívá v luxusu za milióny!

Styl

Co je zdravější petržel nebo celer? Známe odpověď

Dům a zahrada

Jak vyčistit ucpaný odpad? Jde to i bez chemie

Zavřít reklamu