Kam se v Česku ztrácí uhlí? Až přijde mráz, stovky lidí si nezatopí!

 Byznys & Finance 
26. října 2015 04:00 / redakce
  20   1
Hnědé uhlí se stalo v Česku nedostatkovým zbožím! Zdroj: Facebook
Nejnovější

Švýcarsko odmítlo občanství dvěma muslimům, nechtěli podat ruku

Kauza nedostatku kvalitního hnědého uhlí z produkce Severočeských dolů pro odběratele již začíná přerůstat ve skutečný problém! Jak zjistila redakce InStory.cz, může se snadno stát, že až udeří na naší republiku mrazy, což může být do 14 dnů, tak si stovky lidí prostě nebudou mít čím zatopit!

Do redakce se nám ozvaly desítky naštvaných lidí, kteří čekají již více než měsíc na objednané uhlí. Dokonce majitelé nových kotlů, které splňují přísné podmínky směrnice Ecodesign, si letos asi nezatopí a navzdory relativně vysoké investici budou ve svých domovech mrznout! Ještě neuvěřitelněji se jeví tato situace v souvislosti s tím, jak vláda tlačí kotlíkové dotace, které po schválení ve sněmovně budou občanům poskytovat jednotlivé krajské úřady - na celý program je přitom vyhrazena neuvěřitelná částka – cca 3 miliardy korun!

Přitom nedostatek uhlí je skutečně zarážející, protože podle našich informací poklesla těžba například na dole Bílina v září 2015, kde se těží především nízkosirnaté uhlí, oproti stejnému období minulému roku jen o necelých deset procent... Celkově těžba hnědého uhlí pak loni meziročně klesla jen o 5,5 procenta na 38,4 miliony tun. Vypadá to tedy, že se s hnědým uhlím na trhu spíše jen spekuluje nebo dokonce, že se nelegálně vyváží do zahraničí. Podle jednoho z dopisů (dle razítka přišel ze severních Čech), které jsme od znepokojených občanů obdrželi, si majitel nového automatického kotle již 14 dní nemá čím zatopit a přitom prý podle všeho z podniku, který patří k největším výrobcům hnojiv u nás, jezdí bůhví kam kamiony plné kvalitního uhlí!

Vypadá to tedy, že nedostatek uhlí na trhu je uměle vyvolán, otázkou zůstává, zda je pravým důvodem snaha vyšroubovat cenu této komodity právě v nastávající topné sezoně co nejvýše, nebo zda souvisí s vládním rozhodnutím o prolomení limitů na Bílině, nebo zda jde o kšeftování velkých hráčů na trhu s dodávkami kvalitního hnědého uhlí do provozů, kde by stačilo topit pouze prachem? Kauzy, kdy se u nás prodával ořech nebo kostka jako prach, jsou docela časté a podvedeným zůstává většinou hlavně koncový spotřebitel. Nebo ten letos dokonce bude mrznout, protože se žádného uhlí už nedočká?

Redakce Instory.cz zjišťuje podrobnosti celé kauzy a přineseme vám co nejdříve další informace o tom, kam vlastně mizí kvalitní české hnědé uhlí.
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jak si žije nová Česká Miss Lea Šteflíčková? Užívá v luxusu za milióny!

Styl

Co je zdravější petržel nebo celer? Známe odpověď

Dům a zahrada

Jak vyčistit ucpaný odpad? Jde to i bez chemie

Zavřít reklamu