Chaos a panika! Začal masivní rozprodej amerických dluhopisů!

 Byznys & Finance 
03. října 2016 03:00 / Jitka Jahodová
  4   2
Zdá se, že mnozí investoři už nejsou tak úplně přesvědčeni o dlouhodobém zdraví americké ekonomiky! Shutterstock
Čína začala masivně prodávat americké státní dluhopisy. Přidává se k ní i Saúdská Arábie.
Nejnovější

Další populismus politiků, který dostupnost bydlení nezlepší

Čína, největší věřitel Spojených států, se po celé měsíce zbavuje amerických vládních dluhopisů. A prodej zahájili i další velcí věřitelé! Tento trend je však pro ekonomiku Spojených států extrémně nebezpečný.

Od poloviny loňského roku, Čína postupně prodává obrovské množství amerických státních dluhopisů. Jen v červenci se Čína zbavila cenných papírů v celkové hodnotě 22 miliard dolarů. Jak uvádí agentura Bloomberg, vlastní tato asijská země americké státní dluhopisy v hodnotě téměř 1,22 bilionu dolarů. I tato hodnota však znamená značný pokles, a to na nejnižší úroveň od roku 2013. Koncem roku 2013 totiž Čína vlastnila dluhopisy za 1,32 bilionu dolarů!

A nyní začíná po vzoru Číny prodávat i Saúdská Arábie. Pohledávky království vůči USA klesly v červenci na úroveň 96,5 miliard dolarů.

Japonsko, druhý největší věřitel Spojených států po Číně, ale v červenci koupilo americké dluhopisy v hodnotě téměř 7 miliard dolarů. Nároky vůči americkému ministerstvu financí vzrostly na zhruba 1,15 bilionu.

Finanční analytik USA Jim Rickards komentuje vývoj trendu: Zejména Čína se snaží zbavit amerických vládních dluhopisů a investovat velkou část svých disponibilních peněžních prostředků do nákupu zlata.

V určitém bodě tak podle Rickardse vypukne na trhu amerických státních dluhopisů panika, protože ostatní státy budou kopírovat tento trend. Pro americkou ekonomiku to rozhodně není dobrá zpráva. Lze totiž očekávat, že se k Číně a Saúdské Arábii připojí i další věřitelé.

Zdá se, že mnozí investoři už nejsou tak úplně přesvědčeni o dlouhodobém zdraví americké ekonomiky!
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jak si žije nová Česká Miss Lea Šteflíčková? Užívá v luxusu za milióny!

Styl

Jak ovlivňuje pořadí, ve kterém se děti narodily, jejich charakter?

Dům a zahrada

Dřívka od nanuků nevyhazujte. Vychytávky, jak je můžete doma využít

Zavřít reklamu