Arogance státu a hloupost ministryně školství Kateřiny Valachové

 Komentáře 
27. dubna 2017 05:00 / Karel Kovka
  1215   32
Přeplněné třídy a velká poptávka po soukromých školách, nejsou pro Valachovou žádným důvodem pro jejich povolování Česká televize
Nevíme jak vy, ale my neznáme nikoho, kdo by chtěl platit mnohdy „velké“ peníze za službu, kterou by jinak ve stejné kvalitě dostal zdarma. Proč by to také dělal.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Faktem ovšem je, že příliv dětí, které chtějí rodiče přihlásit na nějakou ze soukromých škol a platit desetitisíce školného, má stoupající trend. Dokonce natolik stoupající, že i soukromé školy už musejí z nedostatku kapacit zájemce odmítat. Na mnohých školách přistoupili dokonce k losování. Komu padne šťastný los, tomu dítě soukromá škola přijme. Ostatní mají smůlu. Kapacity prostě nejsou.

Nedostatek míst ve výběrových veřejných školách zvýšil zájem o školy privátní. Rodiče od nich očekávají, zda právem či neprávem je vcelku lhostejné, kvalitnější výuku než v přeplněných inkluzívních třídách státních škol. A každý rodič chce svému dítěti pochopitelně dopřát co možná nejlepší vzdělání a pokud možno zábavnou formou, bez nahlouplého drilu a memorování.

Vcelku logicky by se dalo předpokládat, že když je o soukromé školy takový zájem, budou vznikat nové. A mnozí by takovou školu i založit chtěli. Mají chuť, prostory, pedagogy a všechny potřebné dokumenty. Ale ouha, v cestě stojí ministryně Valachová a její ministerstvo. Valachové se totiž tento trend nelíbí. A když se jí nelíbí a navíc má v rukou moc povolovat či nepovolovat, tak jí také hodlá využívat. A tak zpřísnila povolovací proces. Už nestačí dodat ministerstvu všechny potřebné dokumenty a mít vhodné prostory pro výuku. Ne, úředníci nyní zkoumají třeba i kapacitu okolních škol. A když usoudí, že podle jejich názoru je v okolí škol dostatek, pak žádnou školu nepovolí.

"Nejsme automat na razítka. Vznik školy musí mít zdůvodnění," říká Valachová. Ať se na nás nezlobí, ale tak arogantní a hloupé zdůvodnění v nás neodbytně evokuje nejrůznější vtipy o blondýnách. Jaké další zdůvodnění, než že veřejné školy jsou přeplněné, úroveň výuky mnohdy tragická a zájem o soukromé školství obrovský? To ovšem Valachovou a její ministerstvo nezajímá. Naopak. „Trend zakládání nových škol v Praze a v Brně je už významný a nebezpečný," prohlašuje její náměstek Stanislav Štech!

Soukromé školy navštěvují asi 2% školáků. I kdyby je navštěvovalo 2x nebo dokonce 10x více dětí, tak čím je to proboha nebezpečné. Leda snad tím, že tento trend Valachové naznačuje, že svůj rezort prostě řídí špatně. Možná by měla více naslouchat lidem, kteří tomu rozumí, než se zaobírat tím, co se má či nemá prodávat ve školních bufetech.

Druhá, daleko horší varianta pak je, že státní úředník spatřuje nebezpečí v tom, že by děti ze soukromých škol byly vzdělávány „nějak jinak“ než si stát přeje! Ale to už jsme tu zažili. Ti dříve narození si jistě vzpomenou!

Hlavně by si však měla Valachová uvědomit, že stát je tu proto, aby uspokojoval oprávněné potřeby občanů. A nikoli proto, aby zuby nehty a z pozice síly ochraňoval státní systém a házel klacky pod nohy lidem, kteří chtějí našim dětem nabídnout atraktivnější formy výuky, než poskytuje veřejné školství.

Přístup Valachové a jejího ministerstva je kabinetní ukázkou arogance státu a jeho úředníků, které, jen tak mimochodem, platíme ze svých daní! 

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Potvora z Modrého kódu dostala ochutnat vlastní medicínu!

Styl

Cítíte se v zimě unavení a bez energie? Existují způsoby, jak to změnit

Dům a zahrada

Důvody, proč je leden nejlepší měsíc pro designové změny ve vašem domě

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu