Sobotku čeká spousta bezesných nocí! Jeho osud má v rukou jeho největší nepřítel!

 Komentáře 
05. května 2017 05:00 / Karel Kovka
  8   15
Sobotku nečekají příliš klidné dny ani noci. Co totiž udělá Zeman je ve hvězdách Česká televize
Nějak se nám to s tou slavně ohlášenou demisí Bohuslava Sobotky začíná zadrhávat. Konec týdne je tady a demise nikde.
Nejnovější

Burzy padají kvůli Applu, který však sází na „plán B“. Ten je varováním i pro českou ekonomiku

Premiér ve svém úterním vystoupení zcela nečekaně a pro všechny překvapivě ohlásil demisi. Již jsme psali, že z jeho dramatického projevu nebylo tak zcela jasné, co tím vlastně myslel. V úvodu projevu prohlásil, že on podá demisi, v závěru pak zase prohlašoval, že demisi podá „jeho vláda“. V každém případě však prohlásil, že demisi, ať už tím myslel cokoli, podá do rukou prezidenta republiky do konce tohoto týdne.

To bylo v úterý. Ve středu po poledni pak oznámil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na svém twitterovém účtu, že Sobotka přinese demisi prezidentovi ve čtvrtek v 15.15 hodin.

Ovšem už za několik hodin tuto informaci zpochybnil v pořadu na ČT24 místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek, který prohlásil, že Sobotka půjde na Hrad nikoli s demisí, ale pouze s jakousi informací pro prezidenta. A tu „opravdu opravdovou“ demisi, že podá až po návratu Zemana z jeho cesty do Číny, což znamená nejdříve 22 nebo 23 května.  

Tuto poněkud překvapivou informaci včera premiér ústy svého mluvčího Martina Avera potvrdil s tím, že zatím jde jenom prezidenta informovat a prokonzultovat aktuální situaci kolem vlády a představit mu rychlé řešení vládní krize, které hodlá on a jeho ČSSD prosazovat! Zároveň prý prezidenta seznámí s analýzou, vypracovanou ovšem „experty“ ČSSD, ohledně nejasností kolem majetkových poměrů Andreje Babiše.

Pokud to poněkud zlehčíme, tak Sobotka šel na Hrad s představou, že si s prezidentem vlastně jen tak poklábosí. Zeman ovšem připravil aranžmá obvyklé pro přijetí demise, čímž premiéra trochu zaskočil. Po neobvykle ostré výměně názorů a několika invektivách před kamerami se pak oba politici odebrali do soukromí. Odtud již žádné informace o tom, co bylo předmětem debaty a jak probíhala, nebyly zveřejněny. Je však dost pravděpodobné, že Zemana představy pana premiéra o řešení krize zase až tak moc nezajímají. A co se Babiše týká, je prezident s velkou pravděpodobností informován lépe než Sobotka.

Opravdu zajímavá je však Sobotkovo vyjádření k jím avizované demisi. "Jak já mám podat demisi, když nevím, jak ji prezident přijme!" Tuto větu opravdu zafasovat do zlata! Sobotka chce podat demisi, ale napřed se jde prezidenta zeptat co on jako na to!

Opravdu dojemná ukázka Sobotkovy rozhodnosti! Pokud je přesvědčen, že situace je natolik vážná, že musí podle svého názoru a přesvědčení a v zájmu všech občanů této země podat demisi, tak by mu snad mělo být naprosto lhostejné, jak prezident s demisí naloží! To by ovšem nesměl být Bohuš Sobotků!

Tak jak to vlastně s tou Sobotkovou demisí je? Podám do konce týdne, podám do konce týdne s účinností od poloviny května, podám až po polovině května!? A podám vůbec!?

Navíc Sobotku možná poněkud vyděsila informace ze včerejšího Práva, která naznačuje, že by Zeman, ústavní zvyklosti, neústavní zvyklosti, mohl přijmout demisi opravdu jenom od Sobotky! A nikoli demisi celé vlády, které se ostatně vládní ministři brání zuby nehty! Již jsme psali, že Zeman si zase až tak moc hlavu s ústavními zvyklostmi nedělá.

A navíc je tady ta Zemanova desetidenní cesta do Číny a nezdá se být pravděpodobné, že by prezident řešení vládní krize hodlal nějak uspěchat! A není tajemstvím, že Sobotka rozhodně nepatří mezi jeho oblíbence!

Vše naznačuje, že Sobotka tak může mít před sebou pěkných pár bezesných nocí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Omládly během hodiny! Bendová, Krainová a Svoboda podstoupily exluzivní kúru

Styl

Chcete zhubnout? Zkuste potraviny, které ničí tuky na počkání

Dům a zahrada

Máte rádi přírodu a vůni dřeva? Zkuste naše tipy

Zavřít reklamu