Nesmyslné rozhodnutí Valachové a jeho negativní důsledky

 Komentáře 
15. května 2017 05:00 / Karel Kovka
  43   15
Že by bylo nutné odchod Valachové oplakávat se nedá říci Česká televize
Minulý týden ohlásila, celkem nečekaně demisi ministryně školství mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová. Bohumil Sobotka okamžitě přispěchal s pochvalou za „její odpovědné rozhodnutí, které je v zájmu slušné politické kultury v naší zemi." A zároveň uronil slzu, jaká je to škoda a jaká skvělá odbornice z rezortu školství odchází!
Nejnovější

Průzkum: Se svým příjmem vychází více než polovina českých domácností

Premiér pochopitelně může prohlašovat, co mu slina na jazyk přinese. Ostatně od něho jsme na to zvyklí. Kde ovšem přišel k názoru jaká „skvělá odbornice“ opouští školství, tak to by nás opravdu zajímalo.

Ponechme stranou hlavní důvod demise, tedy že na ministerstvu Valachové se rozdělovaly dotace do sportu, zejména pak kopané, podle přání vazebně stíhaného Miroslava Pelty, které bez ostychu plnila rovněž vazebně stíhaná náměstkyně Valachové, Simona Kratochvílová. Nakonec o tom ministryně možná opravdu nemusela nic vědět. I když to, že odcházejí vždy největší sumy stále stejným příjemcům by jí při větším zájmu co se v jejím v rezortu děje, mělo přece jenom trknout.

Podívejme se však na její další „odborné a přínosné“ zásahy. Takzvaná pamlsková vyhláška je taková zhovadilost, že jí snad ani není třeba komentovat. Výrazně závažnější je však Valachové zákon o povinném předškolním vzdělávání. Rodič musí dítě posílat do školky alespoň na čtyři hodiny denně, nebo ho "zapsat" do domácího vzdělávání. Pak ho musí přivést do školky, kde učitelé zhodnotí, zda se s dítětem dostatečně pracuje a jestli je připravené na školu. Kdo dítě nezapíše nebo do školky nevodí, tomu hrozí pokuta pět tisíc korun.

A výsledek tohoto zákona se dostavil vzápětí. Ve školkách je akutní nedostatek míst. Třeba ve Středočeském kraji chybí přibližně 7000 míst. A nejinak jsou na tom i jinde. Místa chybí v Praze, v Ústeckém kraji, v Jihomoravském kraji a na mnoha dalších místech. A tak se vypisují nejrůznější programy, které mají tento nedostatek míst, který by nikdy nevznikl, nebýt nesmyslného a nekompetentního rozhodnutí té Sobotkovy odbornice. V současné době je jen ve Středočeském kraji vypsáno přes sedmdesát programů s rozpočtem přesahujícím jednu miliardu korun! Že to vše zaplatí daňový poplatník, je zřejmé.

A proč celý zákon a následný nedostatek míst ve školkách vznikl? Je to poměrně jednoduché. Každoročně nastupovalo v celé republice do školek řádově 90% dětské populace pětiletých. Zbývajících 10% se asi dá dále rozdělit na děti, s kterými jsou doma nepracující matky, nebo třeba babičky a žádnou povinnou předškolní péči nepotřebují. Zbývá tedy cca 5% těch korektně řečeno „sociálně slabších.“ Zákon tedy vznikl a uložil nesmyslnou povinnost bez rozdílu všem, kvůli přibližně pěti procentům dětí z tzv. vyloučených lokalit!

Ta Sobotkou oplakávaná odbornice tedy naprosto zbytečně uložila nesmyslnou povinnost 95% bezproblémových rodin kvůli 5% těch problémových. Současně tím vytvořila nedostatek míst ve školkách a následný tlak na státní, krajské či městské rozpočty, aby byl nedostatek míst odstraněn. A jak shora uvedeno jen ve Středočeském kraji se bavíme o více než miliardě!

Až by se chtělo říci, že tu demisi měla jmenovaná odbornice na školství, podat už dávno!

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Omládly během hodiny! Bendová, Krainová a Svoboda podstoupily exluzivní kúru

Styl

Chcete zhubnout? Zkuste potraviny, které ničí tuky na počkání

Dům a zahrada

Máte rádi přírodu a vůni dřeva? Zkuste naše tipy

Zavřít reklamu