خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Zahraničnímu obchodu ČR nesvědčí hrozba divokého brexitu

 Komentáře 
10. října 2018 04:09 / Jitka Jahodová
  0   0
Náš export do Velké Británie klesá Depositphotos
Zahraniční obchod České republiky letos nebude tahounem ekonomiky jak v uplynulých letech. Nesvědčí mu hrozba divokého brexitu a náš export do Británie klesá nejvíce.
Nejnovější

Úroda bude letos horší, než se v létě čekalo. Co všechno zdraží?

Přebytek zahraničního obchodu dle sezónně očištěných dat je letos v období od ledna do srpna slabší než za stejné období let 2016 a 2017. Naposledy byl za dané období nižší v roce 2015.

Prázdninové měsíce jsou zejména kvůli celozávodním dovoleným „tradičně“ poznamenány výkyvy v průmyslové výrobě, což se následně přenáší do výkyvů zahraničního obchodu. I přesto je ale patrná určitá ztráta jeho výkonnosti, byť z dlouhodobého hlediska je výkon stále slušný. Pokud by korunu neoslabovala hrozba obchodních válek, silný dolar a turbulence na rozvíjejících se trzích, byl by výkon zahraničního obchodu ČR ještě slabší.

Příznivé je, že zahraniční obchod zatím letos přispívá k růstu ekonomiky kladně. Kromě posílení koruny pod její hodnotu z dob intervence České národní banky z let 2013 až 2017 nesvědčí českému zahraničnímu obchodu ani nasycování západoevropského trhu s automobily a hrozba divokého brexitu bez dohody. 

Británie je jediným z klíčových obchodních partnerů ČR, na jehož území jsme letos od ledna od srpna vyvezli meziročně citelně nižší objem zboží. K poklesu došlo ještě ve vývozu na Slovensko, avšak tam se nejedná o tak znatelný propad.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Seriálová hvězda Aneta Krejčíková předvedla, jak kojí svého měsíčního syna Bena

Styl

Tenhle plevel z říjnové louky skvěle chutná a výborně pomůže s detoxikací

Dům a zahrada

Nejlepší návod pro pěstování rozmarýnu v zimě

Zavřít reklamu