Zahraničnímu obchodu ČR nesvědčí hrozba divokého brexitu

 Komentáře 
10. října 2018 04:09 / Jitka Jahodová
  0   0
Náš export do Velké Británie klesá Depositphotos
Zahraniční obchod České republiky letos nebude tahounem ekonomiky jak v uplynulých letech. Nesvědčí mu hrozba divokého brexitu a náš export do Británie klesá nejvíce.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Přebytek zahraničního obchodu dle sezónně očištěných dat je letos v období od ledna do srpna slabší než za stejné období let 2016 a 2017. Naposledy byl za dané období nižší v roce 2015.

Prázdninové měsíce jsou zejména kvůli celozávodním dovoleným „tradičně“ poznamenány výkyvy v průmyslové výrobě, což se následně přenáší do výkyvů zahraničního obchodu. I přesto je ale patrná určitá ztráta jeho výkonnosti, byť z dlouhodobého hlediska je výkon stále slušný. Pokud by korunu neoslabovala hrozba obchodních válek, silný dolar a turbulence na rozvíjejících se trzích, byl by výkon zahraničního obchodu ČR ještě slabší.

Příznivé je, že zahraniční obchod zatím letos přispívá k růstu ekonomiky kladně. Kromě posílení koruny pod její hodnotu z dob intervence České národní banky z let 2013 až 2017 nesvědčí českému zahraničnímu obchodu ani nasycování západoevropského trhu s automobily a hrozba divokého brexitu bez dohody. 

Británie je jediným z klíčových obchodních partnerů ČR, na jehož území jsme letos od ledna od srpna vyvezli meziročně citelně nižší objem zboží. K poklesu došlo ještě ve vývozu na Slovensko, avšak tam se nejedná o tak znatelný propad.

Kam dál?
Chaos kolem brexitu a irský bolehlav
Průmyslová výroba v ČR v říjnu překvapila
Vyhlídky českého průmyslu se dále zatemňují
Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Marta Kubišová znovu ve studiu nazpívala svůj největší hit!

Styl

V 50. letech připravil stát Čechoslováky o úspory. Tam, kde se vzbouřili, tvrdě zasáhl

Dům a zahrada

Máte doma v garáži akumulátorovou čtyřkolku či skútr? Dejte si pozor na baterii

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu