Ministr zdravotnictví promluvil o předpokládaných opatřeních během zimy i hrozícím lockdownu

 Koronavirus 
04. listopadu 2021 11:49 / Naďa Stehlíková
  30
📷
1 fotografie v galerii
Adam Vojtěch představil tři změny týkající se proticovidových opatření vlada.cz
Ministerstvo zdravotnictví chystá zpřísnění proticovidových opatření. Týkat se budou kulturních akcí, lyžařských středisek i platnosti testů či škol. Ministr Zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) zároveň apeloval na zaměstnavatele, aby opět umožnili zaměstnancům práci z domova, pokud je to jen trochu možné. Vánoční lockdown se ale prý nechystá.

Kvůli zhoršující se epidemiologické situaci se ve čtvrtek sešel Centrální řídící tým, po jednání pak následovala tisková konference, na které ministr zdravotnictví Adam Vojtěch představil tři základní změny, které hodlá zítra předložit vládě ke schválení.

Vládě chce ministr Vojtěch navrhnout, aby od 22. listopadu na hromadných akcích nad 1000 osob nebyly uznávány antigenní testy na covid-19, jen testy PCR. Na menších budou i nadále možné.

Upravená budou od 1. prosince také pravidla pro lyžařská střediska. Při nákupu jízdenek budou podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové pokladní mít povinnost zkontrolovat negativní test, očkování nebo prodělanou nákazu. Nošení respirátoru nebo podobné ochrany dýchací cest bude nutné na lanovkách nebo ve frontách, pokud nebudou dodržovány rozestupy.

Poslední změnou, kterou ministerstvo zdravotnictví vládě předloží, je zkrácení platnosti testů. "Tak, aby odpovídaly tomu, co je i u ostatních služeb. Při navštívení sociálních zařízení, aby test PCR platil tři dny a antigenní test jeden den," dodala Svrčinová k plánovaným změnám.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskové konferenci řekl, že situace je velmi vážná a zopakoval, že je důležité využít i možnosti třetí posilovací dávky vakcíny proti koronaviru. Vyzval k tomu především seniory starší 65 let. "Je všem k dispozici a prosím zejména seniory, ale i chronicky nemocné, aby tuto možnost využili," uvedl ministr.

Centrální řídící tým složený ze zástupců ministerstva a armády pod vedením hlavní hygieničky Pavly Svrčinové by dnes mohl řešit také další postup testování ve školách. Podle informací ČTK je ve hře návrh, aby po 15. listopadu skončilo testování ve školách v okresech, kde je nad 300 nových případů nákazy covidem-19 na 100 000 obyvatel týdně. Po tomto datu už by se testovalo jen tam, kde to nařídí krajská hygienická stanice, a používaly by se pouze PCR testy. Ve školách se děti na covid-19 testovaly toto pondělí v osmi okresech. Příští pondělí se testování zopakuje a rozšíří o dalších 23 okresů, poslední kolo lokálního testování by se mělo konat 15. listopadu.

Pavla Svrčinová se zároveň vyjádřila k takzvanému vánočnímu lockdownu, který  posledních dnech řada odborníků předpovídá. Podle jejích slov zatím nic podobného není ve hře. "Tyto úvahy jsou na místě až ve chvíli, pokud by byl nouzový stav," řekla hygienička. V případě, že by se situace výrazně zhoršovala, tak by podle ní bylo možné přistoupit k omezení služeb či hromadných akcí.

Zdroj: ceskenoviny.cz, tn.nova.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

České osobnosti ovládly ledovec. Letošní sezonu zahájil i herec Jan Čenský

Styl

Móda letošních sjezdovek je překvapivě pestrá. Od bílé klasiky až po retro z osmdesátek

Dům a zahrada

Vyrobte si doma vlastní vonný vosk. Vůně pomeranče, hřebíčku či skořice vykouzlí tu pravou sváteční...

Zavřít reklamu