Naprosto převratná zpráva. Pfizer vyvinul lék na covid, který slibuje 90% účinnost a zastaví pandemii

 Koronavirus 
05. listopadu 2021 16:23 / Naďa Stehlíková
  1
📷
1 fotografie v galerii
Nový lék by mohl zastavit další vlny covidové epidemie Depositphotos
Naprosto převratná zpráva přišla od společnosti Pfizer. Ta totiž vyvinula nový lék proti covidu, který snižuje počet úmrtí a hospitalizací neočkovaných pacientů téměř o 90 %.

Na účinnost pilulky přišla firma Pfizer na základě nezávislé studie. Žádost o schválení prý brzy předloží americkému Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Informaci přinesl server tn.nova.cz.

Farmaceutická společnost Pfizer zapojila do výzkumu přes 700 nakažených pacientů, kteří patří mezi rizikové skupiny. U nich se po měsíci užívání léku snížil počet hospitalizací a úmrtí o 89 %. Sdělil to web AP News.

Podle statistik méně než jedno procento pacientů muselo být hospitalizováno a nikdo nezemřel. Pacienti studie byli neočkovaní, s mírným až středně závažným průběhem nemoci. Patřili do rizikové skupiny kvůli zdravotním problémům, jako jsou obezita, cukrovka, nebo srdeční onemocnění.

Po projevení příznaků léčba trvala zhruba pět dní. Pfizer studii přerušil díky velké účinnosti léků a má v plánu předložit informace o úspěšnosti americkým regulačním orgánům.

"Doufali jsme, že máme něco mimořádného. Málokdy se stane, že léky mají při testech téměř 90% účinnost a 100 % chrání před smrtí," vyjádřil se Mikael Dolsten, vědec společnosti Pfizer.

Podle odborníků však zůstane nejvíce účinnou volbou nechat se očkovat. Vzhledem k tomu, že stále je řada lidí, kteří nejsou očkovaní, bude tento lék zlomovým v zabránění budoucích vln epidemie.

Pilulku začala společnost vyvíjet už při vypuknutí epidemie onemocnění SARS v Asii v roce 2003. Vloni se společnost rozhodla se k výzkumu vrátit s ohledem na to, že si viry způsobující SARS a Covid-19 si jsou podobné.

Zdroj: AP News, tn.nova.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

České osobnosti ovládly ledovec. Letošní sezonu zahájil i herec Jan Čenský

Styl

Skutečně káva, zelený čaj a chilli zrychlují metabolismus, nebo je to jen mýtus?

Dům a zahrada

Vyrobte si doma vlastní vonný vosk. Vůně pomeranče, hřebíčku či skořice vykouzlí tu pravou sváteční...

Zavřít reklamu