Vakcíny pro české děti od pěti let jsou už objednané. Co dětem po vakcíně hrozí a kdy přijdou na řadu kojenci

 Koronavirus 
08. listopadu 2021 11:30 / Naďa Stehlíková
  14
📷
1 fotografie v galerii
Dětská vakcína Pfizer má téměř 91procentní účinnost pro prevenci symptomatické infekce Pixabay
Spojené státy jako první na světě schválily očkovací látku proti covidu pro děti ve věku od pěti do 11 let. Brzy by se vakcíny měly dočkat také české děti. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch před časem uvedl, že Česká republika má už vakcíny pro děti od pěti do 11 let objednané. Osobně očkování malých dětí podporuje.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) i jihočeský hejtman a šéf Asociace krajů ČR Martin Kuba (ODS) podporují očkování proti covidu pro děti od pěti let. Na podpoře se shodli v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News.

Očkovat děti od pěti let bude možné poté, co vakcínu pro ně schválí Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Vakcína pro děti od Pfizeru je v EMA právě ve schvalovacím procesu. Odborníci se shodují, že očkování dětí mimo jiné umožní bezpečně obnovit školní a společenské aktivity. Studie prokázala, že dětská vakcína Pfizer má téměř 91procentní účinnost pro prevenci symptomatické infekce. Očkovaným dětem se vyvinuly hladiny protilátek stejně silné jako u dospívajících a mladých dospělých, kteří dostali silnější dávku.

Podle ředitele Fakultní nemocnice Motol Miloslava Ludvíka (ČSSD) by se rodiče měli před vakcinací poradit nejprve s dětským lékařem. „Čím větší skupina očkování bude mít, tím méně bude ten virus prorážet v populaci," uvedl pro CNN Prima News Martin Kuba.

Podle Ludvíka je otázka očkování dětí složitá. „Každopádně si myslím, že každý normální rodič se půjde poradit s pediatrem. To je normální a já bych to i doporučil," uvedl. "Po poradě s pediatrem klidně," dodal. S tím souhlasí i právník se specializací na zdravotnické právo Ondřej Dostál (Piráti), podle kterého musí být očkování hlavně dobrovolné.

Evropská agentura pro léčivé přípravky v polovině října uvedla, že teprve začala posuzovat použití vakcíny od firem Pfizer a BioNTech u dětí ve věku pět až 11 let. Co se týká nežádoucích účinků, z výsledků studie vyplývá, že se dětem po injekcích objevovala bolest v místě vpichu nebo únava. Oproti kategorii 12 až 17 let ale měly menší pravděpodobnost, že dostanou horečku. Studie se zúčastnilo celkem 4 600 dětí, z nichž 3 100 dostalo vakcínu, zbytku bylo podáno placebo. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) žádné bezpečnostní obavy nepotvrdil.

Na spadnutí je také očkování proti covidu ještě mladších dětí. Společnosti Pfizer i Moderna již několik měsíců testují nízké dávky u kojenců a předškoláků.

V Česku se proti covidu očkuje od konce loňského prosince. Zdravotníci za tu dobu podali lidem přes 12,5 milionu dávek. Plně očkováno je přes 6,13 milionu lidí. Možnost registrace očkování se postupně otevírala jednotlivým věkovým skupinám, děti od 12 let se mohou registrovat od 1. července.

Zdroj: denik.cz, CNN Prima News.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

České osobnosti ovládly ledovec. Letošní sezonu zahájil i herec Jan Čenský

Styl

Móda letošních sjezdovek je překvapivě pestrá. Od bílé klasiky až po retro z osmdesátek

Tech

Funkce na chytrých telefonech, která udržuje vaše hesla v bezpečí, bude brzy vypnuta

Zavřít reklamu